Trwa ładowanie...
d19nuev

Kleszcze w Warszawie. Sprawdź, gdzie jest ich najwięcej i jak się chronić

W okresie letnim wielu z nas korzysta z aktywności na świeżym powietrzu. Natomiast w naturalnych środowiskach najwięcej przebywa kleszczy. - W tym roku jest ich wyjątkowo dużo - ostrzega, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sanepid ostrzega przed kleszczami
Sanepid ostrzega przed kleszczami (123RF)
d19nuev

Niegdyś o kleszczach nie słyszeliśmy, a dziś informacje i pojawiające się w mediach kampanie edukacyjne z jednej strony próbują nas trochę „przestraszyć”, a z drugiej przede wszystkim wyedukować i uświadomić. W tym roku kleszczy jest wyjątkowo dużo. W Europie Środkowej największe znaczenie epidemiologiczne ma kleszcz pospolity.

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcze to krwiopijne pajęczaki, które przenoszą wiele patogenów (wirusy, riketsje, bakterie, pierwotniaki) wywołujących choroby niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Są to m. in. krętki Borrelia burgdorferi, będące przyczyną boreliozy, wirusy wywołujące odkleszczowe zapalenie mózgu, czy też pierwotniaki Babesia canis, będące przyczyną babeszjozy psów.

d19nuev

Na każdym etapie rozwoju do przetrwania jest mu niezbędny posiłek z krwi, dlatego szuka swojego żywiciela. Głodna dorosła samica może wypić ok 4 ml. krwi. Kleszcz po znalezieniu się na ciele ofiary dość długo poszukuje dogodnego miejsca do wkłucia. Ukłucie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ jego ślina zawiera substancje chemiczne o działaniu znieczulającym. Kleszcz o ile nie zostanie usunięty z powierzchni ciała, pozostaje przyssany i może pobierać krew przez 5 do 14 dni.

Przeczytaj też:Najchętniej wybierane imiona w 2018 roku. Sprawdź, jakie królują wśród warszawiaków

Gdzie występują kleszcze w Warszawie:

Kleszcze odżywają wiosną, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7°C i kończy się, kiedy średnia temperatura powietrza spada powyżej 5°C. Jednak łagodne zimy powodują, że kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, a do przekazania człowiekowi chorobotwórczych patogenów może dojść nawet zimą.

d19nuev

Kleszcze można złapać wszędzie tam, gdzie jest ciepło, wilgotno, gdzie występują niewysokie drzewa, krzaki, trawy, czyli ścieżki w lesie, polany, parki miejskie, okolice jezior i rzek, ale także nasze miejskie ogrody.

Nie jest prawdą, że kleszcze żyją na drzewach i „skaczą” na przechodzących żywicieli. Maksymalna wysokość bytowania kleszcza i czyhania na ofiarę to 1,5 m. Przebywają najczęściej na spodniej stronie liści, na końcach traw, na gałęziach, w pobliżu ścieżek, skąd są mechanicznie ściągane przez żywiciela. Kleszcz wyczuwa z dość dużej odległości zapach (zwłaszcza pot a w nim kwas mlekowy, występujący po intensywnym wysiłku fizycznym), ciepło i wydychany dwutlenek węgla. Kiedy wyczuje ofiarę, wchodzi na nią i zaczyna wędrówkę po ubraniu i ciele, w poszukiwaniu ciepłych, miękkich, wilgotnych, delikatnych i dobrze ukrwionych miejsc naszej skóry.

Gdzie szukać kleszczy?

d19nuev
pssewawa.pl
Podziel się

Choroby przenoszone przez kleszcze

pssewawa.pl
Podziel się
pssewawa.pl
Podziel się
d19nuev

Jak pozbyć się kleszcza?

Wczepionego w skórę kleszcza nie wolno smarować niczym tłustym, ani innymi substancjami, drapać, wyciskać, przypalać, gdyż może to wywołać u niego reakcję obronną w postaci „wymiotów”, w wyniku której do naszego ciała mogą dostać się patogeny chorobotwórcze. Najlepiej insekta usunąć pęsetą. Łapiemy nią kleszcza przy samej skórze i zdecydowanym ruchem pociągamy ku górze. Druga opcją jest pompka próżniowa, zakupiona w aptece.

Po usunięciu pajęczaka miesjce należy zdezynfekować i obserwować przez okres 30 dni pod kątem wystąpienia rumienia wędrującego. Z chwilą pojawienia się jakiegokolwiek odczynu zapalnego należy zwrócić się niezwłocznie do lekarza.

Jak się chronić przed kleszczami?

d19nuev
  • Ubranie powinno chronić jak najwięcej partii ciała
  • Na wędrówki leśne zakładaj ubranie w jasnym kolorze, co znacznie ułatwi dostrzeżenie wędrującego po nim kleszcza
  • Stosuj środki odstraszające kleszcze tzw. repelenty
  • Po powrocie do domu ze spaceru w lesie lub parku obejrzyj starannie całe ciało
pssewawa.pl
Podziel się

Zobacz także: Mieszkańcy Baranowa po referendum ws. lotniska. "Nie chcemy zmian"

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d19nuev

d19nuev
d19nuev