Trwa ładowanie...

Kłopoty w oczyszczalni ścieków "Czajka" i w firmach odbierających odpady

Surowe konsekwencje wobec firm, które współpracują z oczyszczalnią ścieków "Czajka". O ukaranie stołecznych zakładów za szereg nieprawidłowości wnioskuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Share
Warszawa. Oczyszczalnia ścieków Czajka, wrzesień 2019 r.
Warszawa. Oczyszczalnia ścieków Czajka, wrzesień 2019 r.Źródło: PAP, Fot: Piotr Gawłowski
d3cf657

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska podał, że nieprawidłowości są we wszystkich czterech firmach z Mazowsza, które odbierały odpady komunalne z oczyszczalni ścieków "Czajka".

Służby przeprowadziły kontrole po awarii, do której doszło w ubiegłym roku. Sprawdzono sposób funkcjonowania wszystkich zakładów działających na terenie Mazowsza i odbierających odpady z "Czajki".

Wnioski WIOŚ nie pozostawiają wątpliwości: we wszystkich czterech przedsiębiorstwach, które na mocy umowy z MPWiK zajmowały się odbiorem, przetwarzaniem i utylizacją odpadów ze stołecznej oczyszczalni były błędy. Na tyle poważne, że inspektorat na dwa zakłady nałożył mandaty.

d3cf657

Zobacz też: Kosiniak-Kamysz wyzwał na debatę Kidawę-Błońską. Reakcja Borysa Budki

WIOŚ podjął również działania dotyczące trzeciego zakładu. W specjalnym komunikacie przekazał, że wystąpił do "Starosty Wołomińskiego o wszczęcie postępowania zmierzającego do cofnięcia zezwolenia na gospodarowanie odpadami". Jak podkreślają służby, ważne, by "ograniczyć wpływ na środowisko w tym przypadku".

Warszawa. Oczyszczalnie ścieków "Czajka" pod lupą służb

Ważnym wniosek z kontroli jest również to, że w warszawskiej oczyszczalni nadal są "przestoje awaryjne, mimo podejmowanych działań mających na celu usunięcie usterek i awarii".

d3cf657

Największe problemy są ze Stacją Termiczną Utylizacji Osadów Ściekowych, która nie działa średnio przed 6 miesięcy w każdym roku kalendarzowym.

Przypomnijmy, że w grudniu do CBA wpłynęło zawiadomienie dot. przestojów w spalarni osadów ściekowych z "Czajki". Wniosek dotyczył podjęcia działań mających rozstrzygnąć, czy nie godzą one w interes ekonomiczny państwa.

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3cf657

Podziel się opinią

Share
d3cf657
d3cf657