Trwa ładowanie...

KOD pikietuje, policja stawia barierki przed Sejmem. Posłanka PO: "przeginają"

Zdjęcia sprzed Sejmu, na których widać ustawione barierki, zamieściła na Twitterze posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

KOD pikietuje, policja stawia barierki przed Sejmem. Posłanka PO: "przeginają"
d3h7w92

W piątek rano, przy ul. Wiejskiej przed Sejmem ustawione zostały barierki zabezpieczające i pozostaną tam do końca posiedzenia Sejmu. Wniosek o zabezpieczenie do Komendy Stołecznej Policji skierowano po czwartkowym wtargnięciu grupy osób na teren Sejmu - poinformowała Kancelaria Sejmu. Przed parlamentem gromadzą się przeciwnicy zmian w sądownictwie.

Zdjęcia sprzed Sejmu, na których widać ustawione barierki, zamieściła na Twitterze posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Dołączyła do nich komentarz: - W PiS-ie wiedzą, że przeginają.

W PiSie wiedzą, że przeginają. Barierki już pod Sejmem.

— J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW)

d3h7w92

Przypomnijmy, że w środę Komitet Obrony Demokracji i ci, którzy nie zgadzają się z decyzjami PiS, zorganizowali pikietę pod Sejmem. Wcześniej w mediach społecznościowych zachęcali do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Ostatecznie zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa. Zgromadzeni, wśród których byli m.in. były lider KOD-u Mateusz Kijowski oraz europosłanka Róża Thun, przyszli z transparentami "Niezależne sądy fundamentem demokracji”.

Uczestnicy skandowali hasła: "Precz z Kaczorem dyktatorem”, "Wolność, równość, demokracja”, "Sąd nad PiS, PiS pod sąd”.

Z kolei w czwartek ok. godz. 20 Obywatele RP wykonali akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, wchodząc na teren parkingu Sejmu. Manifestowali swój sprzeciw wobec niekonstytucyjnej nowelizacji ustawy o KRS, która powoduje podporządkowanie władzy sądowniczej władzy wykonawczej. Interweniowała Straż Marszałkowska. Jeden z jej pracowników był pijany.

d3h7w92

Zmiany w KRS

Przypomnijmy, że w środę Sejm uchwalił nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Tego samego dnia późnym wieczorem okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada, że z momentem wejścia w życie ustawy wszyscy sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku poza wskazanymi przez ministra sprawiedliwości.

Źródło: Twitter/WP

d3h7w92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h7w92