ycipk-2nm0yh

Kolejny zabytek jest niszczony (zdjęcia)

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejny zabytek jest niszczony (zdjęcia)
ycipk-2nm0yh

Czytelniczka przysłała nam zdjęcia zrujnowanej prawie doszczętnie Fabryki Kas Pancernych przy Strzeleckiej na Nowej Pradze.

Jestem mieszkanką warszawskiej Nowej Pragi i przewodniczką po Warszawie. Nie wiem, do kogo należy w tej chwili Fabryka Kas Pancernych przy Strzeleckiej, ale może obecnemu właścicielowi należałoby zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest teraz ten budynek - pisze w liście. Jeszcze rok temu miejsce wyglądało w miarę normalnie. Teraz to obraz nędzy i rozpaczy - wybite okna, osypująca się elewacja, spadające cegły. Generalnie jest to toaleta dla miejscowych meneli i plac zabaw (!) dla dzieciaków. W ciągu roku budynek został doprowadzony do ruiny.

Skoro ktoś sprawuje nad tym zabytkiem nadzór, chyba czas najwyższy podjąć jakieś działania. Zabytki Nowej Pragi są w stanie tragicznym, nikt, po prostu nikt nie interesuje się tą dzielnicą. Nie zauważyłam od czterech lat, od kiedy tu mieszkam, żeby którykolwiek budynek został poddany sensownej renowacji (...).

ycipk-2nm0yh

Praga nie kończy się na Ząbkowskiej - kończy listoburzona warszawianka.

Zakład Wyrobów Mechanicznych Gustawa Pulsta, później Fabryka Kas Pancernych Stalobetonowych „Stanisław Zwierzchowski i Synowie" powstał najprawdopodobniej w 1887 r. i początkowo działał w innym miejscu. Ok. 1912 r. Gustaw Pulst nabył posesję przy Strzeleckiej 30 (od kilku lat był już właścicielem sąsiedniej posesji pod nr 28) i zbudował tam niewielki budynek fabryczny. Produkowano maszyny dla przemysłu tytoniowego, drzewnego, papierniczego i spożywczego, także piece piekarnicze. Po I wojnie zakład przejął Stanisław Zwierzchowski, wytwarzając kasy i szkatuły pancerne, sejfy, urządzenia do skarbców.

Polub WawaLove
ycipk-2nm0yh
ycipk-2nm0yh
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2nm0yh