Trwa ładowanie...

Komisja reprywatyzacyjna. Raport mówi o "licznych zaniedbaniach Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej zastępców"

- W l. 2007-2016 doszło do systemowej niewydolności w procesie reprywatyzacji, a Hanna Gronkiewicz-Waltz dopuściła się licznych zaniedbań - ocenił szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Przedstawiając tezy raportu po zakończeniu prac komisji, dodał, że "doszło do wielkiej straty Skarbu Państwa i gehenny lokatorów".

Komisja reprywatyzacyjna. Raport mówi o "licznych zaniedbaniach Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej zastępców"Źródło: PAP, fot: PAP
d494cu2
d494cu2

Na wtorkowym posiedzeniu komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zaproponował projekt raportu z jej prac. Liczy on prawie 900 stron. Ma być poddany głosowaniu w przyszłym tygodniu.

Sebastian Kaleta podsumował, że przez ponad dwa lata działalności, komisja analizowała stan prawny ok. 1300 nieruchomości. Na 42 rozprawach przesłuchano 130 osób.

Szef komisji weryfikacyjnej zaproponował, by w raporcie znalazł się zapis, że w stolicy doszło do "systemowej niewydolności w procesie reprywatyzacji, co powodowało występowanie licznych patologii". - Nie ma wątpliwości, że doszło do wielkiej straty Skarbu Państwa i jednocześnie wielkiej gehenny, tragedii lokatorów - powiedział Kaleta.

d494cu2

- Główna teza raportu, którą proponuję polega na tym, by wskazać, że w latach 2007-2016 doszło do licznych zaniedbań przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, jej zastępców oraz kierowników Biura Gospodarki Nieruchomościami - powiedział Kaleta. Dodał, że zaniedbania miały "naturę zarówno jednostkową jak i systemową".

Zdaniem komisji reprywatyzacyjnej, w Warszawie doszło do błędnego nadzoru nad procesem reprywatyzacji oraz błędnej ochrony majątku Skarbu Państwa. Większość członków komisji oceniła, że zaniedbania polegały m.in. na zaniechaniu pełnych ustaleń w poszczególnych sprawach reprywatyzacyjnych, wydawaniu decyzji zwrotowych, kiedy miasto miało wewnętrzne opinie, że nie powinno dojść do reprywatyzacji oraz zlecaniu wydawania 300 decyzji reprywatyzacyjnych rocznie.

Główny zarzut pod adresem byłej prezydent stolicy sformułował szef komisji. W ocenie Sebastiana Kalety, Hanna Gronkiewicz-Waltz zaniechała prowadzenia wewnętrznych kontroli w ratuszu, "które skutkowałyby sprawdzeniem, że postępowania reprywatyzacyjne mogły być prowadzone z błędami".

Źródło: polsatnews.pl

d494cu2

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

d494cu2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d494cu2