Trwa ładowanie...

Komunikacją zawsze na czas? ZTM: "Autobusy i tramwaje są coraz punktualniejsze"

W ciągu ostatnich 10 lat liczba punktualnych kursów autobusowych wzrosła o 11 proc. a tramwajowych – o ponad 4 proc.

Komunikacją zawsze na czas? ZTM: "Autobusy i tramwaje są coraz punktualniejsze"
dtg9yxf
dtg9yxf

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego chwali się, że komunikacja publiczna jest coraz bardziej punktualna. Według urzędników ponad 94 proc. kursów autobusowych i prawie 92 proc. tramwajowych zostało zrealizowanych zgodnie z rozkładem jazdy.

Statystyki ZTM dotyczą 2016 roku. W porównaniu z poprzednimi latami odnotowano wzrost liczby kursów zrealizowanych zgodnie z rozkładem jazdy. W 2014 roku autobusy wykonały punktualnie 90,18 proc. kursów, rok później – 93,28 proc, a w ubiegłym roku 94,06 proc. Bardzo podobnie wygląda sytuacja wśród tramwajów . W 2015 roku podjeżdżały punktualnie na przystanki w 90,3 proc. przypadków, a w 2016 roku już 91,98 proc. kursów tramwajowych było punktualnych.

ZTM twierdzi, że największą zmianę widać w dłuższym przedziale czasowym. - 10 lat temu dla autobusów odnotowano 83,04 proc. punktualnych kursów, a dla tramwajów – 87,67 proc. W porównaniu z ubiegłym rokiem, oznacza to 11-proc. wzrost dla autobusów i ponad 4-proc. dla tramwajów - tłumaczą przedstawiciele ZTM.

Pomogły buspasy

Urzędnicy twierdzą, że na poprawę punktualności mają wpływ m.in. regularne kontrole prowadzone przez ZTM oraz zwiększenie długości buspasów. - Dodatkowo, od kilku lat linie o długich trasach są zastępowane kilkoma kursującymi na krótszych dystansach, co ogranicza wpływ utrudnień drogowych na regularność i punktualność kursów - tłumaczy ZTM .

dtg9yxf

W jaki sposób badano punktualność? W przypadku tramwajów pomiary wykonywane są automatycznie za pomocą systemów informatycznych. Natomiast punktualność autobusów sprawdzają pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego. Osobiście kontrolują oni czas odjazdu autobusów z wybranych przystanków.

Źródło: ZTM/Wawalove.pl

dtg9yxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtg9yxf