Trwa ładowanie...
ycipk-1ktxbc

Koncerty, warsztaty gwary warszawskiej i spacery po Pradze. Trwa festiwal Otwarta Ząbkowska

19 i 20 sierpnia miasto zaprasza na przedostatnią w tym roku zabawę na ul. Ząbkowskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koncerty, warsztaty gwary warszawskiej i spacery po Pradze. Trwa festiwal Otwarta Ząbkowska
ycipk-1ktxbc

Dziś i jutro ulica Ząbkowska zostanie zamknięta dla ruchu samochodów w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska. Wydarzenie tworzą prascy animatorzy, artyści, kluby i organizacje pozarządowe.

Wydarzenie organizowane jest w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy z Teatrem Powszechnym. W każdy weekend od początku lipca ul. Ząbkowska zamienia się w scenę dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. 19 i 20 sierpnia miasto zaprasza na przedostatnią w tym roku zabawę na ul. Ząbkowskiej.

Festiwal Otwarta Ząbkowska po warszawsku

ycipk-1ktxbc

W sobotnie popołudnie odbędzie się fest koncert przebojowej i wyjątkowej ferajny. Warszawiaki wystąpią po prawej stronie Wisły po raz pierwszy od wydania albumu Szemrane/Zakazane. A zaintrygowani folklorem będą mogli wziąć udział w warsztatach gwary warszawskiej w niedzielne popołudnie.

Wieczorami w Ogrodzie Ząbkowska odbędą się koncerty duetów. Bielas & Kinior zakończą festiwal w sobotę, a w niedzielę posłuchamy Kiniora & Makaruka. Po raz kolejny odbędzie się koncert w formule silent concert, tym razem grupy November Project. Zespół to muzyczny ewenement. November Project tworzą bowiem ludzie, którzy udowadniają, że w muzyce nie ma żadnych barier - 11-osobowym składzie większość stanowią niepełnosprawni, którzy poznali się na warszawskich Jelonkach w ośrodku terapeutycznym na zajęciach z muzykoterapii.

W niedzielę spacer "Praskie salony literackie, żebro noblisty i poetycki ślub” poprowadzi związana z dzielnicą poetka, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie, Dorota Ryst. Również w niedzielę posłuchamy wyjątkowego koncertu dla dzieci i dorosłych. Budyń Julka Tuwima to muzyczna opowieść o dzieciństwie ulubionego poety dzieci. Teksty piosenek - współczesne interpretacje wierszy Tuwima, napisali znakomici dziecięcy poeci. Autorem muzyki jest Jacek „Budyń” Szymkiewicz, gitarzysta i wokalista znany przede wszystkim z zespołów Pogodno oraz Babu Król. Gościnnie wystąpią m.in. Czesław Mozil oraz Joanna Ewa Zawłocka. Ponadto odbędą się warsztaty florystyczne, artystyczne, warzenia piwa, kulinarne, naukowe, a także tworzenia własnej pasieki. Więcej informacji na www.otwartazabkowska.pl .

Festiwal Otwarta Ząbkowska organizowany jest od 2015 r. w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi.

ycipk-1ktxbc

Otwarta sobota w Centrum Kreatywności

Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 to miejska instytucja, która wspiera artystów, twórców, rzemieślników. Do końca września w wybrane soboty będą się tam odbywały wystawy i prezentacje artystów i rzemieślników związanych z Pragą. Otwarte soboty to także okazja do spotkania w gronie twórców, wymiana myśli i wzajemne wspieranie się.

Harmonogram na sobotę, 19 sierpnia:

  • godz. 12.00-16.00 – Brykanie na magicznym dywanie
ycipk-1ktxbc

Idealna okazja na aktywne spędzenie czasu. Dzieci będą mogły wyszaleć się na magicznym dywanie, który nie tylko uczy, ale też bawi. Magiczny dywan to interaktywna podłoga, która poprzez gry i zabawy ruchowe rozwija u dzieci motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji.

  • godz. 12.00-16.00 – Ekologiczne zwierzaki – warsztaty dla dzieci

Na całym świecie dużo się mówi o ekologii. Tym razem pobawimy się recykling, stworzymy zwierzaki i potwory z przedmiotów nadających się do przetwarzania. Jeśli macie w domach nakrętki, plastikowe butelki, torebki foliowe, kartony zabierzcie je ze sobą. Damy im nowe kolorowe życie. Warsztaty rozwijają w dzieciach kreatywność, spostrzegawczość i uczą projektowania otaczającej rzeczywistości poprzez zabawę. Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat z rodzicami.

  • godz. 16.00-19.00 – spotkanie z Ivo Nikiciem
ycipk-1ktxbc

Ivo Nikić to jeden z ciekawszych artystów związanych z warszawską Pragą. Twórca intermedialny, malarz, fotograf, filmowiec, autor instalacji i działań efemerycznych. Wystawiał w czołowych instytucjach w kraju i zagranicą, m.in. w Austrii, Francji, Izraelu, Niemczech, Japonii. Od roku 2001, razem z Piotrem Kopikiem i Karolem Radziszewskim, współtworzy galerię szu szu. Rozmowę poprowadzi Iwo Zmyślony , teoretyk sztuki i filozof.

Zmiany w ruchu drogowym

Ulica Ząbkowska pomiędzy ul. Targową a Brzeską we wszystkie weekendy lipca i sierpnia staje się deptakiem i jest wyłączana z ruchu kołowego.

W weekendy swoje trasy zmieniają autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską; linii 156 - w kierunku Metra Młociny - z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską, a następnie w Ząbkowską, a w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 - w kierunku Ronda S. Starzyńskiego i Dworca Centralnego - pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę - będą kursowały Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

ycipk-1ktxbc

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji?

Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Do 2022 roku Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

źródło: um.warszawa.pl

Przeczytaj też: Kolejne samobójstwo w więzieniu w Białołęce. Mężczyzna powiesił się na sznurówce

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1ktxbc

ycipk-1ktxbc
ycipk-1ktxbc