Trwa ładowanie...

Koniec "Bajki". Nowe mieszkania dla 8 rodzin

Pierwotnie Stowarzyszenie Monar Centrum Samotnych Matek z Dziećmi „Bajka” mieściło się w sześciu barakach.

Koniec "Bajki". Nowe mieszkania dla 8 rodzin
do28c2j
do28c2j

Po 20 latach istnienia byłego Centrum Samotnych Matek z Dziećmi "Bajka" ostatni budynek został wyburzony. Wszyscy lokatorzy przeprowadzili się do nowych mieszkań.

Dzięki staraniom m.st. Warszawy oraz przychylności władz czterech dzielnic udało się znaleźć nowe mieszkania dla ośmiu rodzin i na zawsze pożegnać się z przeznaczonym do rozbiórki, niefunkcjonalnym, a wręcz zagrażającym życiu mieszkańców budynkiem. Życie w tym baraku od lat dla nikogo nie było bajką”. Na szczęście ta historia skończyła się dla mieszkańców szczęśliwie.

Pierwotnie Stowarzyszenie Monar Centrum Samotnych Matek z Dziećmi „Bajka” mieściło się w sześciu barakach. Oficjalnie przestało funkcjonować w 2009 roku. Pięć budynków zostało wyburzonych, jeden pozostał. Jego stan techniczny stale się pogarszał, aż w końcu nadawał się do rozbiórki. Pomimo to, do sierpnia w podupadającym obiekcie nadal zamieszkiwały rodziny.

(Autor: BIAPROMO )

do28c2j

Intensywne działania zmierzające do pomocy osobom przebywającym w „Bajce” rozpoczęły się w październiku 2015 r. kiedy sprawą „Bajki” zajęła się Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Dzielnicy Białołęka. W lutym 2016 r. temat rozpatrywali również radni m.st. Warszawy. W maju 2016 r. rozpoczęły się spotkania grupy roboczej zwołanej przez stołeczny ratusz pod kierownictwem dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych, w skład której weszli przedstawiciele: Zarządu Dzielnicy Białołęka, Urzędu Miasta oraz Dzielnicy. W efekcie działań grupy udało się zapewnić mieszkania socjalne i komunalne dla ośmiu rodzin, a tym samym odmienić los 22 osobom w tym dziesięciorga dzieci.

Nowe mieszkania

Mieszkania wskazane przez miasto znajdują się na Białołęce, Pradze-Południe, Pradze- Północ i na Woli. Dla wielu osób przeprowadzka to szansa na nowy, lepszy początek, ale i wzięcie pełnej odpowiedzialności za samodzielne życie. W akcję włączyła się powstająca na Białołęce Galeria Północna, która pomogła w przeprowadzce rodzin i ich dobytku poprzez sfinansowanie transportu dla wszystkich mieszkańców „Bajki”. Cieszy takie zaangażowanie białołęckiego biznesu, który coraz częściej jest po prostu dobrym sąsiadem.

Pod koniec sierpnia rozpoczęło się sprzątanie i rozbiórka budynku, które zakończyły 20 – letni byt dawnego Centrum Samotnych Matek z Dziećmi Monar - Markot „Bajka”.

W sąsiedztwie dawnej „Bajki” znajduje się legalnie działający Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży „Etezja”, gdzie mieszkanki objęte są opieką psychologiczną, prawną, socjalną, trenera budżetowego itp. Ponadto ośrodek mieści salę zabaw, bibliotekę, salę warsztatową i plac zabaw.

do28c2j

(Źródło: um.waw.pl/dzielnica białołęka)

do28c2j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do28c2j