Trwa ładowanie...

Koniec opłaty targowej w Warszawie. Zniknie z początkiem przyszłego roku

To ukłon ratusza w stronę kupców i drobnych przedsiębiorców.

Koniec opłaty targowej w Warszawie. Zniknie z początkiem przyszłego roku
d2o21vi
d2o21vi

Od 1 stycznia 2016 r. na warszawskich targowiskach nie będzie pobierana opłata targowa. W czwartek stołeczni radni uchylili dotychczasową uchwałę dotyczącą opłat dla sprzedawców. Zniesienie opłaty umożliwiła uchwalona w czerwcu nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym.

Ustawa, która wejdzie w życie z początkiem nowego roku, zakłada, że gmina może pobierać opłaty lokalne, w tym targowe, ale nie musi. Opłata targowa pobierana jest w dniu sprzedaży od wszystkich sprzedawców na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Oprócz tego, jeśli sprzedający mają rezerwację miejsca, płacą z tego tytułu opłatę.

- To jest ukłon w kierunku drobnej przedsiębiorczości i kupców - powiedziała dziennikarzom Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. Jak dodała, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jakiś czas temu zapowiadała, że miasto zrezygnuje z pobierania opłaty targowej od 1 stycznia 2016 r.

Uchwałę ws. uchylenia opłat poparli także opozycyjni radni. Choć zdaniem Dariusza Figury z PiS zniesienie opłaty ma "kontekst przedwyborczy", i tak jego klub z zadowoleniem przyjmuje decyzje rady miasta. Dodał, że jest jeszcze kilka innych obszarów, w których pobieranie niewielkich opłat jest dolegliwe organizacyjnie, a dochody miasta z tego tytułu są znikome.

d2o21vi

- Bardzo uciążliwa jest kwestia bardzo szczegółowego rozliczania opłat za dodatkowe godziny w przedszkolach. Absorbuje to nauczycieli i rodziców. Tutaj będzie można znaleźć znacznie prostsze rozwiązania bez istotnych strat dla dochodów miasta - przekonywał Figura.

Bożena Kolba z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości powiedziała PAP, że zniesienie opłaty targowej to ogromna ulga dla sprzedawców oraz wprowadzenie sprawiedliwości, ponieważ opłatę targową odbierali jako "kolejny podatek".

Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie spadały wpływy z tytułu opłaty targowej - napisano w uzasadnieniu ustawy. W 2014 r. wpływy z tego tytułu wyniosły nieco ponad 5 mln zł, a w 2005 r. - ponad 15 mln zł.

Źródło: PAP

Przeczytajcie też: Stało się! Nowolazurowa oficjalnie otwarta

d2o21vi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o21vi