Trwa ładowanie...

Koniec wizyty pary książęcej. Kate i William wylecieli z Warszawy

"Para książęca była zainteresowana Polską, naszą historią, zwyczajami i kulturą".

Koniec wizyty pary książęcej. Kate i William wylecieli z Warszawy
d3vaej3
d3vaej3

Wizyta Kate i Williama dobiegła końca. Po prywatnym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą para książęca wyjechała z Belwederu.

Para książęca, William i Kate - po trzydniowej wizycie w Polsce - odleciała w środę przed godz. 11 z warszawskiego lotniska Chopina do Berlina.

Expecting the pictures of George and Charlotte impatiently dragging William and Kate into the plane to get viral today...

— Jakub Krupa (@JakubKrupa)

Pierwszym punktem wizyty Kate i Williama w Polsce było poniedziałkowe spotkanie z parą prezydencką. - To była swobodna, rodzinna rozmowa obu par. Para książęca była zainteresowana Polską, naszą historią, zwyczajami i kulturą - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

d3vaej3

Następnie William i Kate opuścili Pałac, by spotkać się z czekającymi na nich warszawiakami i turystami. Para książęca pozdrawiała zgromadzonych, którzy na ich drodze ku pomnikowi Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu utworzyli szpaler. Powiewały chorągiewki z brytyjską flagą. Pałac Kensington na swoim profilu na portalu społecznościowym dziękował za ciepłe przyjęcie książęcej pary "każdemu, kto przyszedł powitać księcia i księżną".

Następnie para książęca w towarzystwie pary prezydenckiej zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Obie pary spotkały się z weteranami drugiej wojny światowej i bohaterami powstania. Jednym z nich był major Marian Słowiński, żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Jak potem relacjonował weteran dziennikarzom, Willamowi i Kate powiedział, że czuje się 77 lat młodszy, bo kiedy patrzy na nich, jest w Wielkiej Brytanii albo w Szkocji.

Para książęca oraz prezydent z małżonką oddali też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem "Monter". Na chwilę zatrzymali się też w Parku Wolności, gdzie na Murze Pamięci wypisane są nazwiska 38 lotników brytyjskich, którzy zginęli lecąc z pomocą dla walczącej powstańczej stolicy.

Para książęca Cambridge odwiedziła też inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy.

d3vaej3

Zwieńczeniem pierwszego dnia wizyty pary książęcej było przyjęcie z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. W swym przemówieniu William podkreślił, że drugim obok urodzin jego babci powodem do świętowania są więzi Wielkiej Brytanii z Polską, które - jak podkreślał - są bardzo szanowane w jego kraju, ponieważ "Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odporności".

Williamowi i Kate towarzyszyły dzieci George i Charlotta. To pierwsza wizyta całej rodziny poza Wspólnotą Narodów. Dzieci pary książęcej nie biorą udziału w oficjalnych punktach wizyty. George i Charlotta czas spędzili w Belwederze, którego na czas trzydniowej wizyty para prezydencka użyczyła królewskiej rodzinie.

Kate i William w Gdańsku

Drugi dzień wizyty William i Kate spędzili w Gdańsku. Para książęca odwiedziła Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności i złoży również wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniającym bohaterstwo polskiej Solidarności. William i Kate odwiedzili również były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie.

d3vaej3

William jest drugim po swoim ojcu kandydatem do objęcia królewskiego tronu w Wielkiej Brytanii.

Relację z wyjazdu pary książęcej z Belwederu możecie zobaczyć tutaj:

Źródło: (PAP/WawaLove.pl)

Oprac. Karolina Pietrzak

d3vaej3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vaej3