Trwa ładowanie...

Konkurs na krótkie filmy o iluzjach podatkowych

Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Ministerstwo Finansów zapraszają studentów z całej Polski

Share
Konkurs na krótkie filmy o iluzjach podatkowych
d3d30co

Podatki stają się dla Polaków coraz bardziej niezrozumiałe. Jednocześnie wielu z nas uważa, że państwo powinno być hojniejsze. O tym, że płacenie podatków przekłada się na jakość życia, przekonanych jest już tylko 4 procent ankietowanych. Poziom niezrozumienia spraw podatkowych według raportu IPSOS dla MF z grudnia 2014 r. dotyczy wszystkich podatników niezależnie od ich wykształcenia.

A może da się mówić o podatkach prosto i atrakcyjnie? To właśnie idea konkursu pt. „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – TAXMINUTES”. Konkurs kierowany jest do studentów z całej Polski. Zadanie polega na zobrazowaniu pojęć związanych z podatkami w prosty i atrakcyjny sposób za pomocą krótkich klipów filmowych trwających do 90 sekund.

d3d30co

Co to są iluzje podatkowe?

Zjawisko opisał włoski ekonomista Amilcare Puviani. Niektórych podatków nie widać (np. podatki pośrednie, VAT), przez co podatnik nie wie, że ponosi ich koszt, albo jest przekonany, że płaci je ktoś inny. Iluzje
podatkowe powodują, że podatnicy nie wiedzą, jak przyczyniają się do finansowania kosztów funkcjonowania państwa.

Co to są Taxminutes?

To krótkie, maksymalnie 90-sekundowe filmy o tematyce związanej z podatkami, które mogą być nakręcone
dowolną techniką – telefonem, kamerą, aparatem. Filmy konkursowe można zgłaszać poprzez stronę konkursu www.taxminutes.pl do 30 kwietnia. Wystarczy załadować je na stronie
internetowej.

- Forma Taxminutes może być dowolna, byleby wyjaśniała wybrany element systemu podatkowego. To może być np. animacja, wywiad w taksówce czy klubie, poklatkowe zdjęcia, sonda, reklamówka, protest, pantomima. Tak by rzeczywiście zwykły człowiek mógł wiedzieć: aha, rozumiem – mówi Wawalove.pl dr hab. Aleksander Werner z SGH, współorganizatora konkursu.

Klipy konkursowe mogą nawiązywać do określonych pojęć podatkowych (np. celu opodatkowania, rodzajów podatków, konstrukcji podatkowych, skutków opodatkowania, oszustw podatkowych, unikania opodatkowania, postaw wobec opodatkowania, wpływu podatków na życie społeczne, zjawisk ekonomicznych/społecznych/towarzyszących opodatkowaniu itp.).

d3d30co

- To mogą być fikcyjne historie podatników, którzy przeżywają różne przygody w urzędach skarbowych albo robią dziwne rzeczy, żeby podatków nie płacić. Albo wcale, albo unikają płacenia ich w Polsce. Dla inspiracji na stronie internetowej konkursu przygotowaliśmy pakiet tematyczny i manual do przykładowych scenariuszy – dodaje dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego, współorganizatora konkursu.

Autorów najlepszych filmów wyłoni jury, w którym są m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz językoznawca Jerzy Bralczyk i reżyser Robert Gliński. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe oraz staże w Ministerstwie Finansów i w mediach patronujących konkursowi. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w pierwszej połowie czerwca 2015 r.

d3d30co
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d30co