Trwa ładowanie...

Konkurs na wykonawcę toalet miejskich rozstrzygnięty. Pierwsze jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA]

Koszt jednej toalety jednostanowiskowej wyniesie 274 497 zł, wielostanowiskowej - 325 000 zł.

Share
Konkurs na wykonawcę toalet miejskich rozstrzygnięty. Pierwsze jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA]
do81fcw

Ratusz wybrał wykonawcę automatycznych toalet miejskich. Konkurs wygrała firma z Gorzowa Wielkopolskiego, która za każdy wykonany obiekt otrzyma niespełna 275 tys. zł. Szalety pojawią się w blisko 50 miejscach stolicy. Pierwsza inwestycja zostanie oddana do użytku w ciągu pół roku.

Praca nad zamówieniem nowych ubikacji dla Warszawy trwała ponad rok. Przeprowadzono dialog konkurencyjny z wiodącymi na rynku polskim firmami dostarczającymi automatyczne toalety miejskie. Do dialogu włączono także środowisko warszawskich architektów. Dzięki współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) sformułowano szczegółowe rekomendacje w zakresie formy toalety właściwej dla przestrzeni stolicy. Będzie ona mieć zaokrąglone narożniki, glazurowaną elewację oraz symboliczne serduszko na drzwiach. Toaleta zostanie w pełni zautomatyzowana.

Oferta złożona w przetargu bazuje właśnie rekomendacjach SARP. – Z jednej strony powinna ona być rozwiązaniem uniwersalnym umożliwiającym łatwe wkomponowanie w bardzo różne miejsca w stolicy. Z drugiej, bryła powinna być rozpoznawalna i łatwo zauważalna dla mieszkańców, którzy chcą z niej skorzystać – mówi o modelu toalety Marek Piwowarski, pełnomocnik ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły.

* *Jeden multikolorowy wzór

do81fcw

Zależnie od lokalizacji przewidziano sześć kolorów elewacji. Jasnoszary, ceglany, grafitowy, czarny, brązowy lub butelkowo zielony. Zdaniem Aleksandry Wasilkowskiej, która jest jedną z autorek koncepcji, inwestycja będzie mieć lokalny akcent. - Szkliwione ceramiczne kafle o proporcjach 1:4 to rozwiązanie spotykane na wielu warszawskich elewacjach, szczególnie modernistycznych o obłych narożnikach – wyjaśnia architektka.

Toalety wyposażone zostaną w automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi, bezdotykowe czyszczenie muszli, mycie i podgrzewanie podłogi oraz system zdalnego powiadamiania serwisu w razie awarii. Oprócz funkcji sanitarnych przewidziano też dodatkowe udogodnienia. Wewnątrz znajdzie się szeroki i trwały przewijak dla niemowląt, a na zewnątrz kranik do mycia rąk. Za skorzystanie z toalet będzie można zapłacić monetami o nominałach 10gr, 20gr, 50gr, 1zł, 2zł, 5zł, 1 € lub zbliżeniowo, kartą płatniczą.

Powstanie 49 toalet

Projekt powyższej inwestycji to wspólne przedsięwzięcie stołecznego Zarządu Mienia i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Koszt budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych sfinansuje MPWiK.

– Dzięki temu projektowi a także innym działaniom podejmowanym wspólnie z MPWIK w zakresie obsługi sanitarnej imprez masowych chcemy zdecydowanie skończyć ze standardem tymczasowych, plastikowych toalet – zapowiada Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

do81fcw

Szalety powstaną w wersji jedno- i trzystanowiskowej. Koszt jednej toalety jednostanowiskowej wyniesie 274 497 zł netto, wielostanowiskowej zaś 325 000 zł netto.

W tym roku i na początku przyszłego powstaną szalety w 19 lokalizacjach. Kolejne 30 zostanie wybudowanych w latach 2017-18. Za produkcję i montaż odpowiedzialna będzie firma WC Gigant z Gorzowa Wielkopolskiego.

do81fcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do81fcw
do81fcw