Trwa ładowanie...

Kontrolerzy biletów będą mieli terminale do kart płatniczych

Za jazdę bez biletu warszawiacy mogą zapłacić kartą.

Kontrolerzy biletów będą mieli terminale do kart płatniczych
d35e4pr
d35e4pr

Pasażerowie podróżujący komunikacją miejską bez ważnego biletu mają kolejną możliwość, by zamiast opłaty dodatkowej w pełnej wysokości 266 zł, zapłacić ją obniżoną o 40 proc. Część kontrolerów biletów została wyposażona w terminale do płatności kartami.

Obecnie kontrolą biletów zajmuje się 166 osób. Są to kontrolerzy etatowi ZTM – 67, kontrolerzy pomocniczy – 67 oraz kontrolerzy SKM – 32. Wystawiają oni rocznie średnio ponad 30 tys. opłat dodatkowych (opłata „na miejscu” bezpośrednio u kontrolera). Ta liczba znacząco wzrosła od 2011 r. Wcześniej, średnia roczna liczba nakładanych opłat nie przekraczała 20 tys. W 2011 r. weszła w życie taryfa biletowa, która obniżyła wysokość opłaty za jazdę bez biletu o 40 proc. w przypadku wniesienia jej od razu u kontrolera. O ile jeszcze w roku ubiegłym procentowy udział opłat dodatkowych w całkowitej liczbie wezwań do zapłaty wynosił niewiele ponad 15 proc., o tyle w roku bieżącym systematycznie wzrastał do ponad 24 proc.

- Równocześnie widać, że na rynku wzrasta zdecydowanie liczba kart płatniczych. W czwartym kwartale 2012 r. było ich w Polsce ok. 33,3 mln sztuk, a w ostatnim kwartale roku 2014 liczba ta wynosiła już ponad 36 mln - uzasadnia biuro prasowe ZTM.

Pasażerowie warszawskiej komunikacji miejskiej chcą również coraz częściej płacić kartami za zakup biletów w biletomatach. W grudniu 2013 r. w biletomatach pojazdowych zapłacili kartami za niecałe 100 tys. biletów. W sierpniu roku 2015 r. liczba zakupów z płatnością kartami wzrosła do prawie 400 tys.

Dlatego też Zarząd Transportu Miejskiego postanowił wyposażyć część kontrolerów biletów w terminale do obsługi kart płatniczych. - To była dobra decyzja, gdyż pasażerowie podróżujący bez biletu, żeby uniknąć konieczności płacenia pełnej kwoty 266 zł, coraz chętniej wnoszą opłaty przy pomocy kart - poinformowało WawaLove.pl biuro prasowe ZTM.

d35e4pr

Pierwszego dnia „pracy” terminali przy pomocy kart pasażerowie wnieśli opłaty 8 razy. 25 września transakcji bezgotówkowych było aż 168. W sumie, w okresie od 7 do 27 września kontrolerzy nałożyli na pasażerów 3640 opłat dodatkowych. Z tego 1214, czyli ponad 33,3 proc. to były transakcje bezgotówkowe.

d35e4pr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35e4pr