Trwa ładowanie...
korki
Tomasz Jakubowski
04-04-2013 11:10

Korki w Warszawie największe w Europie

Z raportu Tom Tom, obejmującego 31 miast wynika, że Warszawa jest najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Korki w Warszawie największe w Europie
d16i3yd
d16i3yd

Firma TomTom opublikowała dziś raport Congestion Index, w który możemy przeczytać dokładną analizę zakorkowanych ulic. Raport dotyczy 31 europejskich miast i jest dość dołujący - wynika z niego, że nasza stolica jest najbardziej zakorkowanym miastem w całej Europie!

Poziom korków dla wszystkich przeanalizowanych miast wynosi 24 proc. To oznacza, że podróż zajmuje o 24 proc. więcej czasu niż w sytuacji, gdy ruch przepływa swobodnie. Nie bez znaczenia są obwodnice - miasta, które ich nie mają wcale lub posiadają tylko częściowo (jak Warszawa czy Marsylia) są bardziej zakorkowane.

Oto dziesięć najbardziej zakorkowanych miast, według ogólnego poziomu zatłoczenia, między styczniem a marcem 2012 roku:

Warszawa, 42%
Marsylia, 41%
Rzym, 34%
Bruksela, 34%
Paryż, 32%
Dublin, 30%
Bradford - Leeds, 28%
Londyn, 27%
Sztokholm, 27%
Hamburg, 27%

d16i3yd

W pierwszej dziesiątce najbardziej zatłoczonych miast Europy można wyróżnić dwie grupy miast. Pierwsza z nich to miasta, które nie mają wcale lub posiadają tylko częściowo układ obwodnic, który pozwala na zmniejszenie zatłoczenia. Należą do nich Warszawa i Marsylia. Druga grupa to miasta, które już posiadają obwodnicę, jednak z różnych względów (Paryż - duża gęstość zaludnienia, Rzym - niska gęstość zaludnienia, skomplikowana sieć drogowa, niski jakościowo transport publiczny) nadal są zatłoczone. Muszą one w najbliższych latach dalej inwestować w rozwój transportu publicznego i podjąć decyzję o wprowadzeniu opłat za wjazd do centrum. Przykłady Londynu i Sztokholmu pokazały, że wprowadzenie opłat i przeniesienie części podróży do sprawnego transportu publicznego pozwala nawet o kilkadziesiąt procent zmniejszyć straty czasu w godzinach szczytu porannego. - powiedział firmie Jan Jakiel, prezes SISKOM.

Tom Tom porównał również czas podróży w bieżącym kwartale oraz w tym samym okresie ubiegłego roku. Raport nie tylko klasyfikuje ogólny poziom zatłoczenia w ponad 31 europejskich miastach, ale również analizuje poziom korków w różnych porach dnia i dniach tygodnia. Firma TomTom przeanalizowała stolice oraz miasta o populacji przekraczającej 800 000 mieszkańców. Pełen raport Congestion Index można znaleźć TUTAJ .

d16i3yd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16i3yd