Trwa ładowanie...
d2yc91t

Koronawirus a rodzinne uroczystości. Działalność Urzędu Stanu Cywilnego częściowo online

Koronawirus a załatwianie spraw przez Internet. Zamiast 6,5 tysiąca wniosków do Urzędu Stanu Cywilnego jak w ubiegłym roku, od początku roku wpłynęło ich już ponad 25 tysięcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus a śluby
Koronawirus a śluby (Pixabay)
d2yc91t

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem stołeczny ratusz poinformował o zmienionej formule działalności Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie. Coraz więcej spraw można załatwić za pośrednictwem Internetu, nie wychodząc z domu.

Koronawirus a śluby. Para młoda, świadkowie i 1 gość

Od 24 października zaczną obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą m.in. uroczystości rodzinnych. Ślub będzie mógł się odbyć z udziałem maksymalnie 5 osób, wliczając w to parę młodą i świadków. Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego nie są wliczani do limitu osób, czyli w uroczystości będzie mógł uczestniczyć dodatkowo jeden gość.

d2yc91t

"Złożenie w urzędzie dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa jest możliwe po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie. Dokumentów nie można złożyć za pośrednictwem e-PUAP ani korespondencyjnie" – tłumaczy Karolina Gałecka z Urzędu Miasta.

Koronawirus a rejestracja zgonów

Zmieniona zostanie także formuła rejestracji zgonów. Nie ma zezwolenia na rejestrację zgonów przez platformę ePUAP lub korespondencyjnie, jednak od teraz Urząd Stanu Cywilnego zarejestruje zgon bez umawiania wizyty.

Polskie gwiazdy z koronawirusem. Lista jest coraz dłuższa

Ponadto za pośrednictwem Internetu można zarejestrować urodzenie dziecka czy np. złożyć wniosek o zmianę imienia lub nazwiska.

d2yc91t

Koronawirus a konieczna wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

"Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego będzie konieczna w przypadku składania oświadczeń o uznaniu ojcostwa oraz o powrocie do nazwiska po rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód. Jednak na takie wizyty należy wcześniej się umówić. Osobiste złożenie wniosku o odpis aktu stanu cywilnego wymaga również umówienia wizyty w USC" – dodaje Karolina Gałecka.

Za pośrednictwem poczty internetowej należy natomiast składać zagraniczne dokumenty stanu cywilnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2yc91t

Podziel się opinią

Share
d2yc91t
d2yc91t