Trwa ładowanie...

Koronawirus-porady. Cmentarze zamknięte na święta? Jest wyjątek w Warszawie

Wielu zadaje sobie pytanie, czy można pójść na cmentarz i czy zostaną otwarte na Święta Wielkanocne? Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczy, że rozporządzenie nie wprowadza zakazu wstępu na cmentarze.

Share
Koronawirus-porady. Cmentarze zamknięte na święta? Jest wyjątek w WarszawieŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d3i3fgy

Do 11 kwietnia, czyli Wielkiej Soboty zamknięte są Cmentarz Powązkowski i Bródnowski. Takie decyzje na początku kwietnia podjęły archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska.

Archidiecezja zamknięcie cmentarzy tłumaczy przestrzeganiem rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ograniczeń wynikających ze stanu epidemii.

Koronawirus-porady. Czy cmentarze będą zamknięte w święta?

"Od dnia 2 kwietnia do 11 kwietnia 2020 r. Cmentarz Powązkowski zostaje zamknięty dla osób odwiedzających groby. Pochówki zmarłych odbywają się bez zmian, z zachowaniem obowiązujących obecnie ograniczeń sanitarnych" - poinformowała archidiecezja.

d3i3fgy

Jak dowiedzieliśmy się w sekretariacie Cmentarza Powązkowskiego, wejście na teren nekropolii jest niemożliwe. Wszystkie bramy są zamknięte.

Również do Wielkiej Soboty zamknięte są nekropolie podlegające Zarządowi Cmentarzy Komunalnych: Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Cmentarz Północny na Wólce Węglowej i Cmentarz Południowy w Antoninowie.

Cmentarze zamknięte? Piotr Müller wyjaśnia

Do zakazów odwiedzania grobów odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller, który uważa, że rozporządzenie nie wprowadza zakazu wstępu na cmentarze. Decyzję o zamknięciu podejmują indywidualnie zarządcy cmentarzy.

Zobacz także: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Czy można pójść na cmentarz? Wolski jest otwarty

Decyzję o niezamykaniu nekropolii podjął zarząd Cmentarza Wolskiego. Na jego teren można wejść bez przeszkód od godziny 7:00 do 18:00.

Jak informują zarządcy cmentarzy pogrzeby odbywają się bez zmian. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 5 osób, oprócz osób sprawujących pochówek i zatrudnionych przez zakład pogrzebowy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3i3fgy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i3fgy