Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Miasto wspiera dożywanie potrzebujących dzieci

Dzieci z najbiedniejszych rodzin nadal mogą otrzymywać ciepły posiłek mimo zamknięcia szkolnych stołówek. Na Pradze-Północ otwarto szkolną kuchnię, która wydaje obiady. Dwa tysiące uczniów otrzymuje paczki żywnościowe.

Share
Koronawirus w Warszawie. Miasto wspiera dożywanie potrzebujących dzieci
Źródło: PAP, Fot: Piotr Nowak
d2oy2qi

Władze stolicy zapewniają, że żaden potrzebujący uczeń nie będzie głodny. Ratusz zobowiązał burmistrzów dzielnic do monitorowania potrzeb uczniów. Jeśli zwiększy się liczba chętnych na ciepłe posiłki, burmistrzowie są zobowiązani do uruchomienia szkolnych kuchni.

Tak zrobiono w dzielnicy Praga-Północ, w której zgłoszono zapotrzebowanie na obiady dla 40 uczniów. Dzielnice sprawdzą też, czy w wyniku epidemii nie wzrosła liczba dzieci, którym pogorszyła się sytuacja materialna w rodzinie – informuje stołeczny ratusz.

d2oy2qi

Do warszawskich OPS-ów zgłaszają się osoby, które wnioskują o pomoc finansową na zakup żywności, mimo że wcześniej nie korzystały z takiej formy pomocy. Ośrodki udzielają pomocy zgodnie z potrzebami i możliwościami.

Organizacje pozarządowe nadal w kontakcie z rodzinami

Dożywianie dzieci w Warszawie organizowane jest również przez organizacje pozarządowe, które prowadzą placówki wsparcia dziennego, np. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Decyzją wojewody działalność takich placówek jest zawieszona. Organizacje są natomiast nadal w kontakcie z rodzinami. W miarę swoich możliwości przekazują żywność osobom potrzebującym.

W stolicy w tym roku szkolnym prawie 5 tysięcy uczniów korzysta z dofinansowanych w całości lub częściowo posiłków. Po zapoznaniu się z sytuacją rodzinną dziecka o takiej pomocy decyduje dyrektor placówki. Z budżetu miasta na ten cel przeznaczanych jest około 5 mln zł rocznie.

Dla około 2 tys. uczniów przygotowywane są paczki z półproduktami. Można z nich przygotować w domu posiłki na cały tydzień.

d2oy2qi

Rusza akcja "Obiad dla ucznia"

Warszawa zachęca też firmy i sponsorów, by wspierali dożywianie najbardziej potrzebujących dzieci. W przyszłym tygodniu ruszy akcja "Obiad dla ucznia”. Dzięki finansowemu wsparciu Unilever/Algida udało się ufundować 4 tys. obiadów dla uczniów jednej ze stołecznych szkół.

Uczniowie z rodzin w najtrudniejszej sytuacji finansowej korzystają również z programu "Posiłek w szkole i w domu”. W tym roku w stolicy zakwalifikowano do niego blisko 2,5 tysiąca osób – podkreśla ratusz.

Pracownicy socjalni są w kontakcie z rodzinami. Z uwagi na pandemię, w przypadku części dzieci zmieniono decyzję przyznającą posiłek w szkole na pomoc w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności. W marcu oraz pierwszym tygodniu kwietnia wsparcie finansowe otrzymało 506 rodzin z dziećmi. 102 rodziny dostały paczki żywnościowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2oy2qi

Podziel się opinią

Share
d2oy2qi
d2oy2qi