Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Rafał Trzaskowski apeluje do rządu

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas piątkowej konferencji prasowej, poinformował jak miasto stołeczne walczy z rosnącą liczbą nowych chorych oraz zwrócił się z apelem do rządzących.

Share
Koronawirus w Warszawie. Konferencja prasowa, fot. Rafał Trzaskowski-Facebook
Koronawirus w Warszawie. Konferencja prasowa, fot. Rafał Trzaskowski-Facebook
deje8bo

W piątek 16 października odbyła się konferencja prasowa w stołecznym ratuszu, w której udział wzięli m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz wiceprezydenci stolicy Renata Kaznowska i Robert Soszyński.

Koronawirus w Warszawie. Rafał Trzaskowski zarzuca rządowi złą komunikację z samorządowcami

W związku z "wciągnięciem" Warszawy do strefy czerwonej, podczas piątkowego spotkania Rafał Trzaskowski wyraził wielką obawę w sprawie niejasnych zasad dotyczących nowych obostrzeń, wprowadzanych przez rząd. Według prezydenta stolicy, komunikacja pomiędzy samorządowcami a rządem jest niewystarczająca i chaotyczna.

deje8bo

"Mamy wrażenie, że rząd nie traktuje nas po partnersku, tych konsultacji jest zdecydowanie za mało(…). Rząd nie konsultuje z nami strategii, nie mówi o różnych scenariuszach rozwoju sytuacji, tylko tak naprawdę na bieżąco zawiadamia nas o swoich decyzjach. W naszej ocenie wiele z tych decyzji jest niespójnych" – powiedział Rafał Trzaskowski.

Władze stolicy przedstawili podczas konferencji szereg propozycji dla rządu, jak sobie z obecną sytuacją poradzić.

Koronawirus. Prof. Simon o antycovidowcach: ja im współczuję

Koronawirus w Warszawie. "Konieczny jest harmonogram przekształceń normalnych szpitali w covidowe"

Jedną z głównych kwestii stała się służba zdrowia, według Rafała Trzaskowskiego niezbędne jest utworzenie nowych szpitali dla pacjentów covidowych, konieczny jest harmonogram przekształceń normalnych szpitali, w miejsca przeznaczone dla osób zakażonych wirusem SARS-Cov-2. Chodzi o to, aby osoby ze zdiagnozowanych koronawirusem, nie trafiały do placówek, gdzie leczeni są pacjenci na inne schorzenia. Zaproponowanym rozwiązaniem miałyby być także szpitale polowe oraz izolatoria.

deje8bo

"Dzisiaj sytuacja w szpitalach jest dramatyczna i jeśli nie podejmiemy jakiś decyzji z dnia na dzień to ta sytuacja będzie się pogarszać" – dodał.

W związku z brakami personelu medycznego padła propozycja, aby zaangażować w ramach wolontariatu studentów medycyny.

Koronawirus w Warszawie a nauka w szkołach

Prezydent Warszawy zaznaczył, że samorządowcy z Warszawy są za pilnym daniem możliwości dyrektorom szkół w porozumieniu z sanepidem na przechodzenie na naukę zdalną.

"My postulujemy już od dłuższego czasu danie większej elastyczności dyrektorom szkół w porozumieniu z sanepidem w sprawie przechodzenia na nauczanie hybrydowe albo zdalne" – tłumaczył Rafał Trzaskowski.

deje8bo

Nauczaniem hybrydowym mieliby być objęci uczniowie klas 5-8 w szkołach podstawowych.

Jak się okazuje, koszty obsługi oświaty rosną w tym roku lawinowo, w porównaniu do ubiegłego roku jest to o 400 mln więcej w samej Warszawie. Dlatego Rafał Trzaskowski zaapelował także o zwiększenie subwencji szkół, aby możliwe było wyposażenie wszystkich nauczycieli oraz uczniów w niezbędne do nauki komputery.

Koronawirus w Warszawie a komunikacja miejska

W wątpliwość zostały poddane także rozporządzenia rządu dotyczące ograniczeń w komunikacji miejskiej. W strefach czerwonych w pojazdach transportu publicznego może być zajętych tylko 30 proc. miejsc.

"Przy założeniu, że po wejściu do czerwonej strefy z komunikacji będzie korzystało tylko 55 proc. zwykłej liczby pasażerów, to żeby ich przewieźć z zachowaniem rygoru 30 proc. dopuszczalnej liczby pasażerów w pojeździe, Warszawa potrzebowałaby: 2708 autobusów (a w ruchu mamy 1477!), 99 pociągów metra (a mamy 54), 776 tramwajów (a mamy 423), 37 pociągów SKM (a mamy 20)" - napisał w mediach społecznościowych po konferencji Rafał Trzaskowski.

deje8bo

Podczas spotkania prezydent Warszawy przyznał, że ograniczenia w komunikacji byłyby realne tylko przy wprowadzeniu lock downu.

Koronawirus w Warszawie. Działania miasta

Samorządowcy przedstawili także działania, jakie podjęło miasto stołeczne w walce z pandemią koronawirusa.

"Kupiliśmy środki ochrony indywidualnej za 20 mln złotych, zakupiliśmy też sprzęt i aparaturę medyczną, w tym 30 specjalnych stanowisk z respiratorami za 8 mln złotych" – wyliczał Rafał Trzaskowski.

W Warszawie na ten moment działa już 15 punktów wymazowych w kierunku badania na COVID-19.

deje8bo

Ponadto miasto prowadzi program realizacji szczepień przeciwko grypie dla seniorów i dzieci. Dotychczas udało się zaszczepić 40 proc. stołecznych seniorów.

Zakupiony został również sprzęt komputerowy dla oświaty, a wsparcie otrzymało blisko 5 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deje8bo

Podziel się opinią

Share
deje8bo
deje8bo