Trwa ładowanie...

Koronawirus. Warszawa. Czy muzea zostały otwarte?

Premier Mateusz Morawiecki w ubiegłym tygodniu poinformował, że w związku z kolejnym etapem odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń od 4 maja możliwe jest otwieranie obiektów kultury, takich jak muzea czy biblioteki. Czy muzea w stolicy ponownie otworzyły się dla zwiedzających? Sprawdziliśmy.

Share
Koronawirus. Warszawa. Czy muzea zostały otwarte?
Źródło: Facebook
d2q91sk

Koronawirus w Warszawie. Zamek Królewski otwarty

W poniedziałek 4 maja dyrekcja Zamku Królewskiego w Warszawie poinformowała o jego otwarciu. Ponadto za pośrednictwem mediów społecznościowych uroczystość ta transmitowana była na żywo.

- Ta "nowa normalność", bo tak nazywamy ten czas, jest także nową normalnością dla polskiej kultury - powiedział minister kultury Piotr Gliński w trakcie symbolicznego otwarcia Bramy Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Z komunikatu opublikowanego na Facebooku jednoznacznie wynika, że muzeum będzie czynne w dni powszednie: od wtorku do piątku w godzinach: 12.00 – 17.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 17.00. Ostatnie wejście – na pół godziny przed zamknięciem. Jak podkreśliła dyrekcja, obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne.

d2q91sk

Warszawa. Muzeum POLIN pozostaje zamknięte

- informacje przekazane w ubiegłym tygodniu opinii publicznej przez pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nie oznaczają, że muzea i galerie w Polsce zostają otwarte już dzisiaj. Rozporządzenie to otwiera natomiast drogę do takich decyzji - mówi Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Rzecznik prasowa muzeum podkreśla, że kluczowe jest bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników muzeum – a powierzchnia i multimedialny charakter ekspozycji stałej stwarzają w tym zakresie szereg wyzwań. Po uzyskaniu odpowiednich dyspozycji służb sanitarnych i doposażeniu muzeum w niezbędne zabezpieczenia i środki ochrony będziemy przygotowywać instytucję do ponownego otwarcia. W pierwszej kolejności zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (władze otrzymały od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego list z informacjami dotyczącymi przygotowania instytucji do ponownego otwarcia, które są przedmiotem szczegółowej analizy dyrekcji Muzeum i działającego w muzeum zespołu kryzysowego) będzie to oznaczało stopniowe przechodzenie z pracy zdalnej na stacjonarną pracowników muzeum.

- Na dziś nie możemy podać konkretnej daty otwarcia dla publiczności, oczywiście, kiedy tylko podejmiemy decyzje, podamy je do wiadomości opinii publicznej. Do tego czasu zapraszamy wszystkich do skorzystania z oferty naszego muzeum On-Line: wirtualnych spacerów z przewodnikami i przewodniczkami po wystawie "1000 lat historii Żydów polskich" bez wychodzenia z domu, do śledzenia cyklu spotkań z kulturą żydowską i judaizmem "Żydowskie ABC online" oraz uczestniczenia w literacko-historycznym cyklu „Czytelni POLIN online”, a także do słuchania internetowego radia Polin - dodaje.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.polin.pl w specjalnie przygotowanej na czas epidemii zakładce „Muzeum POLIN w Twoim Domu” oraz na profilu Facebookowym instytucji.

d2q91sk

Warszawa. Muzeum Powstania Warszawskiego zamknięte

W rozmowie z WawaLove rzecznik prasowa Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz powidziała, że aktualnie nie są w stanie podać konkretnej daty otwarcia muzeum.

- Opracowujemy nowe zasady otwarcia muzeum. Jesteśmy w stałym kontakcie z Inspektorem Sanitarnym. Chodzi przede wszystkim o stworzenie bezpieczeństwa dla gości, przewodników czy pracowników. Opracowujemy nowy regulamin dla zwiedzających, w którym ujęte będą kwestie stosowania środków dezynfekcji czy używania maseczek - powiedziała.

Kotonowicz dodaje, że ostateczną decyzję podejmie dyrektor w porozumieniu z prezydentem i sanepidem.

Warszawa. Centrum Nauki Kopernik zamknięte

Rzecznik prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka przekazała, że nie wiadomo, kiedy placówka zostanie otwarta.

d2q91sk

- Na razie wiadomo, że teraz nie zostanie otwarte. Nie jesteśmy w tej transzy. Centrum Nauki Kopernik plasuje się w instytucjach kultury, a o otwarciu tych placówek w dalszym ciągu nie mamy żadnych informacji. Jesteśmy gotowi i z niecierpliwością czekamy na ten moment - powiedziała.

Od 1 maja otarty jest ogród na dachu Kopernika, czyli przestrzeń spacerowa z widokiem na Wisłę, dachy Starego Miasta i Stadion Narodowy. Wstęp jest darmowy.

Warszawa. Muzeum Narodowe przygotowuje się do otwarcia

Monika Bala rzecznik z Działu Komunikacji i Programów Publicznych Muzeum Norodowego zdradziła nam, że muzeum przygotowuje się do otwarcia.

- Niebawem będziemy mogli gościć zwiedzających w muzealnych galeriach i na wystawach. Po blisko dwóch miesiącach oczekiwania Muzeum Narodowe w Warszawie znów będzie otwarte dla publiczności. Po deklaracji Premiera, że muzea będą mogły wznowić działalność, niezwłocznie rozpoczęliśmy przygotowania do ponownego otwarcia. Dążymy do jak najszybszego udostępnienia naszych zbiorów dla publiczności, dlatego pracujemy nad nowym regulaminem zwiedzania. Odwiedziny w MNW znów będą możliwe, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zmieniony regulamin przedstawimy do akceptacji inspektorowi sanitarnemu. W tych trudnych czasach zdrowie naszej publiczności jest priorytetem - powiedziała.

d2q91sk

O terminie otwarcia Muzeum, a także o wszystkich zmianach w funkcjonowaniu władze muzeum będą informować na bieżąco. Niezmiennie zapraszają do korzystania z oferty on-line.

Muzeum Wojska Polskiego pracuje nad udostępniane sal

Sebastian Warlikowski rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego powiedział nam, że władze placówki pracują nad ponownym udostępnieniem sal muzealnych, dostosowując się do nowych wymogów bezpieczeństwa.

- Od środy 6 maja udostępniamy zwiedzającym park plenerowy, który będzie otwarty przez cały tydzień w godzinach 9-18. Pamiętajmy, że przebywając
w parku mamy obowiązek zasłaniania nosa oraz ust - dodał.

Zobacz także:Odmrażanie gospodarki. Polacy znów myślą o wyjazdach. "Ma być ustronnie i bezpiecznie"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q91sk

Podziel się opinią

Share
d2q91sk
d2q91sk