Trwa ładowanie...

"Królowa poboczy" na warszawskich ulicach. Niesamowite zdjęcia kultowej Syrenki [GALERIA]

Share
"Królowa poboczy" na warszawskich ulicach. Niesamowite zdjęcia kultowej Syrenki [GALERIA]
d1tclvb

Syrena, zwana też "skarpetą", "srytą" czy też "kurołapką" była najdłużej produkowanym samochodem polskiej konstrukcji. Przedprototyp powstał już 1954 r., prototyp pojawił się rok później na XXIV Targach Poznańskich i V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów, ale produkcję seryjną zaczęto dopiero w 1957 r.

Przez kolejne lata produkcji stopniowo doskonalano pojazd, choć nigdy do końca nie uporano się z wysoką awaryjnością, która nadała Syrenie tytuł "Królowej poboczy". Prosta budowa pojazdu na szczęście pozwalała na dokonanie większości napraw we własnym zakresie, literatura fachowa zalecała nawet wożenie zapasowych przegubów homokinetycznych (!).

Produkcję "skarpety" zakończono dopiero w 1983 r., kiedy z taśm produkcyjnych schodziły o wiele bardziej zaawansowane konstrukcje, jak choćby FSO Polonez, zajmujący drugie miejsce pod względem długotrwałości produkcji (1978-2002).

Dziś Syrena stała się autem kultowym, z pieczołowitością odrestaurowywanym przez pasjonatów polskiej motoryzacji, a dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny.

Źródło: NAC

Przeczytajcie również: "Warszawski sen" w wykonaniu obcokrajowców hitem lata!

d1tclvb

Podziel się opinią

Share
d1tclvb
d1tclvb