Trwa ładowanie...
d3opgkz

"Królowa poboczy" na warszawskich ulicach. Niesamowite zdjęcia kultowej Syrenki [GALERIA]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Królowa poboczy" na warszawskich ulicach. Niesamowite zdjęcia kultowej Syrenki [GALERIA]
d3opgkz

Syrena, zwana też "skarpetą", "srytą" czy też "kurołapką" była najdłużej produkowanym samochodem polskiej konstrukcji. Przedprototyp powstał już 1954 r., prototyp pojawił się rok później na XXIV Targach Poznańskich i V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów, ale produkcję seryjną zaczęto dopiero w 1957 r.

Przez kolejne lata produkcji stopniowo doskonalano pojazd, choć nigdy do końca nie uporano się z wysoką awaryjnością, która nadała Syrenie tytuł "Królowej poboczy". Prosta budowa pojazdu na szczęście pozwalała na dokonanie większości napraw we własnym zakresie, literatura fachowa zalecała nawet wożenie zapasowych przegubów homokinetycznych (!).

Produkcję "skarpety" zakończono dopiero w 1983 r., kiedy z taśm produkcyjnych schodziły o wiele bardziej zaawansowane konstrukcje, jak choćby FSO Polonez, zajmujący drugie miejsce pod względem długotrwałości produkcji (1978-2002).

d3opgkz

Dziś Syrena stała się autem kultowym, z pieczołowitością odrestaurowywanym przez pasjonatów polskiej motoryzacji, a dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny.

Źródło: NAC

Przeczytajcie również: "Warszawski sen" w wykonaniu obcokrajowców hitem lata!

d3opgkz

Podziel się opinią

Share

d3opgkz

d3opgkz