Trwa ładowanie...
d2wjbo6

Krzyże i trumny przed ambasadą Rosji [ZDJĘCIA]

12 czerwca to tak zwany Dzień Rosji, rosyjskie święto narodowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzyże i trumny przed ambasadą Rosji [ZDJĘCIA]
d2wjbo6

Kilkunastu Ukraińców i Polaków manifestowało przed ambasadą rosyjską w Warszawie. Demonstranci stali w milczeniu, ustawili krzyże i trumny. Kilka osób przykrytych białymi całunami poplamionymi krwią leżało na chodniku, symbolicznie przypominając o zabitych w Donbasie Ukraińcach.

"Nie jest nam obojętny bezprawny atak Rosji na Ukrainę i łamanie praw człowieka na Krymie"- mówili manifestujący. Natalia Panczenko z Fundacji Euromajdan Warszawa organizatorka protestu podkreślała, że jego uczestnicy nie mają nic przeciwko zwykłym Rosjanom. Nie podoba im się natomiast to, co robią obecne władze tego kraju. - W ciągu kilku ostatnich lat zabito kilka tysięcy osób, kolejne kilkanaście tysięcy jest rannych, a świat milczy - podkreślała. Podobnie mówili Polacy wspierający Ukraińców.

12 czerwca to tak zwany Dzień Rosji, rosyjskie święto narodowe. Ustanowiono je na pamiątkę ogłoszenia deklaracji niepodległości.

d2wjbo6

Tego dnia w 1990 roku obradował pierwszy Zjazd Deputowanych Ludowych RFSRR (Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka), na którym ogłoszono deklarację niepodległości państwowej Rosji. Rosja ogłosiła suwerenność, co oznaczało upadek ZSRR.

Dokładnie rok później odbyły się pierwsze wybory prezydenckie w tym kraju. Od 1994 dzień ten był uznawany za oficjalne święto państwowe. Dopiero w 2001 roku ustalono obecną nazw święta - Dzień Rosji.

Źródło: IAR

Przeczytajcie też: Niebezpieczny przestępca zatrzymany przez CBŚP w metrze. Mocne wideo z ćwiczeń

d2wjbo6

Podziel się opinią

Share
d2wjbo6
d2wjbo6