Trwa ładowanie...

Kształcenie zawodowe w stolicy wraca do łask

Gimnazjaliści decydują o swojej przyszłości. Coraz większa ilość składa podania do szkół zawodowych

Kształcenie zawodowe w stolicy wraca do łask
d3ly4q4
d3ly4q4

W Warszawie trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Jeszcze kilka lat temu dominującym wyborem młodych ludzi były licea ogólnokształcące, jednak sytuacja na rynku pracy wyraźnie się zmieniła. Wróciło duże zapotrzebowanie firm na specjalistów i wykwalifikowanych robotników np. elektryków, mechaników czy kolejarzy .

Nie inaczej jest w Warszawie. O kierunku swojego dalszego kształcenia wstępnie zdecydowało ok. 12 tys. gimnazjalistów, z czego 1/3 postawiła na popularne zawodówki. Dodatkowo wielu wybrało technika i naukę w liceach profilowanych. Widać więc wyraźny spadek zainteresowania szkołami ogólnokształcącymi. W stolicy swoje wsparcie proponuje, jako jedyny tego typu w Polsce, Warszawski System Doradztwa Zawodowego. Już w tym roku z jego pomocy skorzystało ok. 18 tys. uczniów. Oferuje on szerokie poradnictwo edukacyjno - zawodowe, co ma ułatwić młodym ludziom podejmowanie decyzji.

Istniejącą tendencję przy wyborach gimnazjalistów potwierdzają eksperci. Zdecydowanie taki trend jest zauważalny. Dla przykładu jeszcze w 2005 roku ilość złożonych podań zarówno do liceów ogólnokształcących, jak i szkół kształcenia zawodowego rozkładała się mniej więcej po równo. Od 2013 roku obserwujemy przewagę zainteresowania uczniów tymi drugimi. Wydaje się, że gimnazjaliści są po prostu bardziej świadomi, niż kilka lat temu. Wiedzą jak wygląda sytuacja na rynku pracy. - powiedział WawaLove.pl Witold Woźniak wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do szkół ponadgimnazjalnych w Warszawie dostępne są tutaj

d3ly4q4
d3ly4q4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ly4q4