Trwa ładowanie...
d2g5hbj

Lech Kaczyński patronem ulicy w Warszawie? Trzaskowski: "Powinno tak być"

Rafał Trzaskowski nie wyklucza ulicy im. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Z wcieleniem słów w życie chce się wstrzymać do czasu po wyborach. "Wtedy będzie można podjąć tę decyzję bez zgiełku politycznego i w zgodzie".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ulica Lecha Kaczyńskiego już była raz w Warszawie.
Ulica Lecha Kaczyńskiego już była raz w Warszawie. (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d2g5hbj

- Wydaje mi się, że większość warszawianek i warszawiaków zgadza się z tym, że Lech Kaczyński powinien mieć ulicę w Warszawie i będziemy mogli to zrobić ponad podziałami politycznymi. Niestety w kampanii wyborczej jest to niemożliwe - powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy zaznaczył jednak, że sprawa nabierze tempa dopiero po wyborach prezydenckich. Trzaskowski nie chce, "by z polityką łączono sprawy, które powinny łączyć".

- Bardzo się cieszę, że coraz więcej osób, też w Platformie Obywatelskiej, uważa, że Lech Kaczyński powinien mieć swoją ulicę w Warszawie. Ja z takim wnioskiem wystąpię po wyborach prezydenckich. Niestety przestałem wierzyć w to, że można nie łączyć z polityką spraw, które powinny łączyć. Dziś wszystko łączy się z polityką. Wszyscy wykorzystują każde moje działanie w sposób polityczny, także strona rządowa. W związku z tym, mam nadzieję, że po wyborach, kiedy opadną emocje, będzie można podjąć tę decyzję bez zgiełku politycznego i w zgodzie - dodał prezydent Warszawy.

d2g5hbj

Zobacz także: Inflacja się rozpędziła. NBP pomylił się w prognozach?

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie?

O tym, że Lech Kaczyński zasługuje na swoją ulicę w stolicy prezydent Warszawy mówił w 2019 roku. Mogłaby to być jednak bardziej reprezentacyjna arteria niż aleja Armii Ludowej, wytypowana zresztą do dezubekizacji.

d2g5hbj

- Lecz Kaczyński mógłby mieć swoją ulicę, na przykład przy Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił wtedy prezydent.

To właśnie za rządów Lecha Kaczyńskiego w Warszawie 60 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego powstało upamiętniające je muzeum. W kontekście zmiany nazwy głośno mówiło się o ulicy Przyokopowej.

Było zamieszanie

Lech Kaczyński miał swoją ulicę w Warszawie od 2017 roku. W ramach dezubekizacji zmieniono wtedy nazwę alei Armii Ludowej. Decyzję o zmianie podjął wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Pod koniec 2018 Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję sądu o cofnięciu zmiany nazw ponad 40 warszawskich ulic. Wyrok dotyczył także ulicy Lecha Kaczyńskiego. Zdaniem sądu IPN przy opiniowaniu patronów ulic wybranych do dekomunizacji podparł się zbyt "ubogą faktografią".)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2g5hbj

Podziel się opinią

Share

d2g5hbj

d2g5hbj