Trwa ładowanie...

Legendarny Iluzjon wznowi działalność w październiku!

Na Narbutta trwają prace wykończeniowe!

Legendarny Iluzjon wznowi działalność w październiku!
d4ma7f8

Kino Iluzjon powstało w 1956 roku przy archiwum filmowym w Warszawie. Założeniem jego twórców z Filmoteki Narodowej było bardzo selektywne dobieranie repertuaru. Przez wiele lat swojej działalności Iluzjon pokazywał produkcje należące do klasyki filmowej, organizował festiwale, przeglądy i pokazy specjalne. Kino wielokrotnie zmieniało siedzibę, ale jego specyficzny charakter zapewnił mu rzesze wiernych fanów, którzy stawiali się tłumnie na seansach wyświetlanych we wszystkich kolejnych siedzibach.

Od 1997 roku Iluzjon mieści się w budynku, w którym niegdyś znajdowało się kino „Stolica” (ul. Narbutta 50a). Charakterystyczny gmach został zaprojektowany przez Mieczysława Pipreka. W 2009 roku pojawiła się konieczność przeprowadzenia jego gruntownego remontu. Istnienie Iluzjonu zawisło na włosku, legendarne kino jednak przetrwało. Na czas remontu zostało przeniesione do Biblioteki Narodowej przy al. Niepodłegłości. Dziś już wiadomo, że główne prace remontowe na Narbutta się zakończyły. Obecnie trwa wykańczanie wnętrz.****

Ideą, która przyświecała rewitalizacji gmachu przy Narbutta, było stworzenie nowoczesnego centrum sztuki filmowej. Do znanej stałym bywalcom sali, która dostanie teraz przydomek „Stolica”, dojdzie druga – „Mała Czarna”. W „Stolicy” pojawi się fosa orkiestrowa, która pozwoli na organizowanie pokazów filmów kina niemego z prawdziwego zdarzenia. Oprócz tego w Iluzjonie znajdą się stanowiska komputerowe, na których będzie można przejrzeć bazy filmowe oraz tematyczna księgarnia.

Kino wznowi działalność* 4 października. Wtedy to rozpocznie się *X edycja Święta Niemego Kina. Jako pierwszy zostanie wyświetlony film z legendarna Polą NegriMania. Historia pracownicy fabryki papierosów” nakręcony w 1918 roku. Podczas seansu zagra orkiestra Leopoldinium.

d4ma7f8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ma7f8