Trwa ładowanie...

LGBT. Nowy mural w Warszawie, są na nim ksiądz i policjant

Na ścianie skłotu Syrena w Warszawie pojawił się nowy mural. Widać na nim duchownego oraz policjanta, którzy torturują osobę LGBT. Mural ma być alegorią do wydarzeń, jakie miały miejsce latem.

Share
Warszawski mural ma symbolizować trudną sytuację osób LGBT w Polsce
Warszawski mural ma symbolizować trudną sytuację osób LGBT w PolsceŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień
dpa89nf

Mural nie jest widoczny dla przechodniów. Umieszczony został na bocznej ścianie skłotu Syrena przy ul. Wilczej 30. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mieszkanka skłotu mówi, że cieszy się, że mural powstał właśnie u nich, bo w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na tak brutalne sceny.

Sama koncepcja rysunku nawiązuje do "rżnięcia piłą". Ofiara jest podwieszona do góry nogami na szubienicy. Po jej lewej i prawej stronie stoją alegoryczne postaci przywodzące na myśl księdza i policjanta. Trzymają one dwa końce piły. W dół ścieka "tęczowa krew".

dpa89nf

Mieszkańcy skłotu mówią, że mural ma nawiązywać do bieżących wydarzeń w Polsce. Na łamach "Wyborczej" czytamy, że księża dopuszczają się tortur, głosząc "pseudonaukowe teorie" i namawiając do "leczenia homoseksualizmu". Z kolei postać policjanta ma ilustrować brutalność, z jaką policja zatrzymywała osoby nieheteronormatywne w Warszawie podczas demonstracji 7 sierpnia.

Mural powstał w ramach pierwszej edycji festiwalu Pandemic Art Attak organizowanego przez mieszkańców skłotu. Wizerunek torturowanej osoby LGBT został stworzony przez Mariusza Warasa, ilustratora, grafika i twórcę kilkuset murali.

Koronawirus. Bartosz Arłukowicz: osiągnęliśmy krytyczny punkt pandemii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpa89nf

Podziel się opinią

Share
dpa89nf
dpa89nf