Trwa ładowanie...
du61dw4

Lotnisko Chopina zostanie zamknięte. Decyzja zapadała

Znamy datę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotnisko Chopina zostanie zamknięte. Decyzja zapadała
du61dw4

O planach likwidacji warszawskiego portu mówiło się od pewnego czasu w kontekście budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pełnomocnik rządu do budowy CPK - Mikołaj Wild - ostatecznie potwierdził, że w 2027 cały ruch pasażerki zostanie przeniesiony.

O dalszych losach Lotniska Chopina zadecydować miano w okolicach 2025 roku u2013 tak jeszcze we wrześniu zapewnił pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild.

- Pozostaje pytanie, co z tym atrakcyjnym terenem - to jest 600 hektarów niemal w centrum miasta - skomunikowanym dwom trasami szybkiego ruchu, siecią kolejową. I tutaj mamy 10 lat na podjęcie tej decyzji. Po jednej stronie są względy obronności - mamy tam również lotnisko wojskowe. Ale po drugiej stronie są koszty utrzymania tych 600 hektarów u2013 zaznaczał w Sejmie.

du61dw4

Ostateczna deklaracja padła już teraz. To już pewne u2013 zaznacza warszawska TVP3 - stołeczne Lotnisko imienia Fryderyka Chopina zostanie zamknięte dla ruchu pasażerskiego. Potwierdził na antenie Mikołaj Wild.

Pasażerowie będą mogli korzystać jedynie z oddalonego o 45 km od Warszawy lotniska Solidarność, które ma powstać w Stanisławowie. To właśnie gminę Baranów wybrano na lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego.

A co ze starym portem Chopina? Będzie pełnił inną funkcję. Lądować mają na nim jedynie samoloty wojskowe, duże transportowe oraz czarterowe.

Jak przypomina PAP , obecne lotnisko obsługuje około 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce. Już teraz port zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. W 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

du61dw4

Źródło: money.pl

Oprac. Karolina Pietrzak

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Preczytajcie również: Pociąg Kraków-Warszawa zatrzymany.*Powód? Pasożyty w wagonie*

du61dw4

Podziel się opinią

Share
du61dw4
du61dw4