Trwa ładowanie...

Luksusowy wagon Bieruta dostępny dla zwiedzających!

Muzeum Kolejnictwa zaprasza w najbliższą niedzielę

Luksusowy wagon Bieruta dostępny dla zwiedzających!
d25hq4v
d25hq4v

W najbliższą niedzielę, 31 sierpnia, w Muzeum Kolejnictwa będzie można zobaczyć luksusowy wagon sypialny gabinetem pierwszego przywódcy PRL! To wyjątkowa okazja, bo Salonka nie jest dostępna do zwiedzania na co dzień. Wagon będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 12:00-19:00.

Salonka jest jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Kolejnictwa i budzi duże zainteresowanie osób odwiedzających stołeczną placówkę. Jednakże ze względu na delikatne materiały użyte do wykończenia i niszczący wpływ warunków pogodowych na wyposażenie wagonu, nie jest on na stałe udostępniany zwiedzającym.

Wagon – salonka dygnitarzy PRL, w tym Bolesława Bieruta, został zbudowany w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu w 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej przejęli go Niemcy, którzy podjęli decyzję o przebudowie Salonki na wagon reprezentacyjny. Mimo znacznego zaawansowania prac związanych z jego przebudową do 1945 roku nie został ukończony, pozostając nadal w Poznańskich Zakładach. W 1946 roku został on przekazany ekipie rządzącej, jako elegancka salonka.

d25hq4v

W wagonie jest kuchnia na węgiel, gabinety wyposażone w eleganckie kanapy i mahoniowe biurka, przedzielone toaletą z prysznicem i szafeczką na przybory do golenia. Największe wrażenie robi salon w którym znajduje się kryształowe lustro w złotej ramie, stół konferencyjny oraz rzeźbione, skórzane fotele. „Salonka Bieruta” została wycofana z eksploatacji pod koniec lat 70. i w czerwcu 1981 r. trafiła na stan Muzeum Kolejnictwa. Po wielu latach niewykorzystywania przeszła gruntowny remont i w 2010 r. wróciła na muzealny peron stając się jednym z kluczowych elementów wystawy stałej.

d25hq4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25hq4v