Trwa ładowanie...

Manifestacja służby zdrowia, marsz KOD oraz "Błękitny Marsz Pokoju". Duże utrudnienia w stolicy

Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami.
Share
Manifestacja służby zdrowia, marsz KOD oraz "Błękitny Marsz Pokoju". Duże utrudnienia w stolicy
dmacyia

Weekend przyniesie duże utrudnienia na stołecznych ulicach. W sobotę odbędzie się manifestacja pracowników służby zdrowia, marsz KOD-u i Błękitny Marsz Pokoju, natomiast w niedzielę na ulice Warszawy wybiegną uczestnicy maratonu.

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała, że w sobotę odbędą się dwa duże zgromadzenia, w których, według deklaracji organizatorów, może wziąć udział po ok. 50 tys. osób.

Protest pracowników służby zdrowia

Porozumienie Związków Medycznych planuje zgromadzenie w godz. 12-15, uczestnicy mają zebrać się na Placu Zamkowym i dalej przejść Krakowskim Przedmieściem, ul. Świętokrzyską i Marszałkowską na pl. Konstytucji - tam do godz. 15.30 mają być wygłaszane przemówienia. Organizatorzy podali w zgłoszeniu, że cel manifestacji to "zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację w ochronie zdrowia" - powiedziała Gawor.

dmacyia

Marsz KOD

Druga duża manifestacja zaplanowana na sobotę to marsz Komitetu Obrony Demokracji, manifestacja została zgłoszona w godz. 13-18, ale sam Komitet podaje, że marsz rozpocznie się o godz. 15. Uczestnicy przejdą spod siedziby Trybunału Konstytucyjnego w alei Szucha przez Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, rondo De Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście pod scenę na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza, gdzie zaplanowane są przemówienia.

Błękitny Marsz Pokoju

Trzeci sobotni marsz to Błękitny Marsz Pokoju organizowany przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ i Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie. Spodziewany jest udział od 500 do 1000 uczestników, którzy podczas zgromadzenia w godz. 14-16 z skrzyżowania ul. Nowy Świat i Smolna przejdą Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy.

dmacyia

Manifestacja pracowników służby zdrowia i marsz KOD-u oznaczają duże utrudnienia w ruchu. Na czas przejścia uczestników trzeba liczyć się z tym, że ulice będą wyłączane z ruchu. Jak powiedziała Gawor uczestnicy marszu Porozumienia Związków Medycznych będą szli całą szerokości ul. Marszałkowskiej, wyłączona zostanie trakcja tramwajowa.

#CzarnyProtest

Partia Zieloni oraz Dziewuchy Dziewuchom organizują czarny protest na marszu Komitetu Obrony Demokracji dla uczczenia 40. rocznicy powstania KOR.

- Chcemy, aby sobotnia manifestacja przerodziła się w masowy protest przeciw decyzjom Sejmu - odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy Ratujmy Kobiety i skierowaniu projektu zakazującego aborcji do dalszych prac w parlamencie. Sprzeciwiamy się traktowaniu kobiet jako obywatelek drugiej kategorii, a w zasadzie pozbawianiu ich obywatelstwa. Tak jak robotnicy strajkujący w czerwcu 1976 roku potrzebowali wsparcia i solidarności, tak dziś solidarności tej potrzebują kobiety - informują organizatorzy.

dmacyia

Początek zbiórki o 14:45 pod kawiarnią Rozdroże na placu Na Rozdrożu. Potem demonstrujący w czarnych strojach, trzymając się za ręce, dołączą do pikiety KOD-u.

38. Maraton Warszawski

Natomiast w niedzielę odbędzie się Maraton Warszawski, biegacze, którzy będą się starali pokonać królewski dystans, wystartują o godz. 9. Oprócz maratończyków na trasę wyruszą również zawodnicy w "Biegu na piątkę" i sztafecie maratońskiej.

Na Krakowskim Przedmieściu w niedzielny poranek spotkają się tysiące biegaczy, którzy zmierzą się z dystansem 42 km 195 m. Po raz pierwszy w historii Maratonu Warszawskiego wyruszy on spod bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to związane z 200. rocznicą powstania warszawskiej uczelni.

dmacyia

Trasa biegu

Pierwsze kilometry trasy wyznaczone zostały na Trakcie Królewskim, by po dobiegnięciu do Placu Na Rozdrożu skierować zawodników ulicą Puławską na Ursynów. Dalej maratończycy pobiegną w okolice Świątyni Opatrzności Bożej i dalej, ul. Sobieskiego i Gagarina do Łazienek Królewskich. Stamtąd biegacze skierują się przez Agrykolę do Tamki i Zajęczej by przez most Świętokrzyski dotrzeć na Pragę-Północ.

Biegnąc przez centrum prawobrzeżnej dzielnicy, obok ZOO, dobiegną do mostu Gdańskiego i po nim pokonają Wisłę. Na lewym brzegu zawodnicy pobiegną w stronę Żoliborza, by po dobiegnięciu do Placu Wilsona skierować się w stronę Wisłostrady i mety, która będzie w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann.

Utrudnienia w ruchu

Ulice na trasie biegu będą sukcesywnie wyłączane z ruchu i z powrotem otwierane wraz przemieszczaniem się biegaczy. Schemat trasy można znaleźć na stronie http://pzumaratonwarszawski.com/trasa /, a mapę z szacowanymi godzinami otwarcia i zamknięcia poszczególnych odcinków ulic na stronie: http://pzumaratonwarszawski.com/drogowy .

dmacyia

Na Wisłostradzie między Mostem Gdańskim a Mostem Śląsko-Dąbrowskim ruch w kierunku południowym zostanie wstrzymany o godz. 21 w sobotę i przywrócony ok. godz. 16. w niedzielę. Na odcinku między Kępą Potocką a Mostem Śląsko-Dąbrowskim ruch zostanie wstrzymany całkowicie w godz. 10.30-16.00.

Jezdnia północna Mostu Świętokrzyskiego (w stronę Śródmieścia) będzie wyłączona z ruchu w godz. 9.45-13.40; Most Gdański i ul. Starzyńskiego w kierunek Śródmieścia będzie przejezdny przez cały czas, ale kierunek na Pragę wyłączony będzie z ruchu w godz. 10.00-14.30.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie www.infoulice.um.warszawa.pl , a szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej na stronie www.ztm.waw.pl .

Źródło: (PAP)

dmacyia

Przeczytaj też: Właściciel warszawskiej uczelni pobił rektora? Policja sprawdza doniesienie

dmacyia

Podziel się opinią

Share
dmacyia
dmacyia