Trwa ładowanie...

Marsz kobiet w stolicy. W centrum miasta postawią pomnik

Warszawski Strajk Kobiet zaplanował demonstrację na Dzień Kobiet. Marsz rozpocznie się w czwartek o godz. 18. na pl. Konstytucji i przejdzie na rondo Dmowskiego. Tam organizatorki wydarzenia odsłonią pomnik.

Share
Marsz kobiet w stolicy. W centrum miasta postawią pomnikŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d29js0e

- Chcemy odzyskać przestrzeń publiczną dla kobiet zgodnie z tegorocznym hasłem #JesteśmyWszędzie. Kulminacja demonstracji odbędzie się w sercu miasta, na rondzie Dmowskiego, regularnie zawłaszczanym przez ugrupowania nacjonalistyczne - czytamy na stronie wydarzenia. - Nie chcemy, żeby nasze miasto było kojarzone z marszami łysych chłopców, a z kobiecością i pozytywną energią. - wyjaśnia Agnieszka Czerederecka, jedna z organizatorek marszu.
Jak mówi, punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie pomnika na rondzie Dmowskiego. Stamtąd marsz przejdzie pod Sejm. - To rzeźba ze styropianu złożona z kliku elementów. Jest lekka, więc zabierzemy ją ze sobą. Nawiązuje do postaci świadomej polskiej kobiety i obchodów 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety. To właśnie nam, kobietom podejmującym codziennie wysiłek, prowadzącym mało spektakularną walkę w trudnej rzeczywistości należy się pomnik – mówi Czerederecka.

Działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet stawiają na pozytywny przekaz wydarzenia. - Chcemy po prostu świętować. Nie będziemy mówić dużo o aborcji, chociaż to jeden z naszych postulatów. Ale przy tym święcie nie będzie on najważniejszy - tłumaczy organizatorka.

Działaczki przedstawiały ponad 30 postulatów. Wśród nich znalazły się m.in. żądania pełni praw reprodukcyjnych, utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży. Poza tym chcą, aby religia była prowadzona na koszt Kościoła, postulują o dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia”, powołania niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele, stosowania Konwencji Antyprzemocowej.

d29js0e

Organizatorki przewidują, że w marszu weźmie udział ok. 2-3 tys. osób.

Utrudnienia drogowe

W związku z marszem pojawią się utrudnienia. Autobusy komunikacji miejskiej zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych zgromadzeniami publicznymi można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Dom samotnej matki na Białołęce w tarapatach. Urzędnicy: ośrodek trzeba wyburzyć

d29js0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29js0e