Trwa ładowanie...
d17a8r5

Marsz kobiet w stolicy. W centrum miasta postawią pomnik

Warszawski Strajk Kobiet zaplanował demonstrację na Dzień Kobiet. Marsz rozpocznie się w czwartek o godz. 18. na pl. Konstytucji i przejdzie na rondo Dmowskiego. Tam organizatorki wydarzenia odsłonią pomnik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet stawiają na pozytywny przekaz wydarzenia
Działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet stawiają na pozytywny przekaz wydarzenia (East News, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
d17a8r5

- Chcemy odzyskać przestrzeń publiczną dla kobiet zgodnie z tegorocznym hasłem #JesteśmyWszędzie. Kulminacja demonstracji odbędzie się w sercu miasta, na rondzie Dmowskiego, regularnie zawłaszczanym przez ugrupowania nacjonalistyczne - czytamy na stronie wydarzenia. - Nie chcemy, żeby nasze miasto było kojarzone z marszami łysych chłopców, a z kobiecością i pozytywną energią. - wyjaśnia Agnieszka Czerederecka, jedna z organizatorek marszu.
Jak mówi, punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie pomnika na rondzie Dmowskiego. Stamtąd marsz przejdzie pod Sejm. - To rzeźba ze styropianu złożona z kliku elementów. Jest lekka, więc zabierzemy ją ze sobą. Nawiązuje do postaci świadomej polskiej kobiety i obchodów 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety. To właśnie nam, kobietom podejmującym codziennie wysiłek, prowadzącym mało spektakularną walkę w trudnej rzeczywistości należy się pomnik – mówi Czerederecka.

Działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet stawiają na pozytywny przekaz wydarzenia. - Chcemy po prostu świętować. Nie będziemy mówić dużo o aborcji, chociaż to jeden z naszych postulatów. Ale przy tym święcie nie będzie on najważniejszy - tłumaczy organizatorka.

Działaczki przedstawiały ponad 30 postulatów. Wśród nich znalazły się m.in. żądania pełni praw reprodukcyjnych, utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży. Poza tym chcą, aby religia była prowadzona na koszt Kościoła, postulują o dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia”, powołania niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele, stosowania Konwencji Antyprzemocowej.

d17a8r5

Organizatorki przewidują, że w marszu weźmie udział ok. 2-3 tys. osób.

Utrudnienia drogowe

W związku z marszem pojawią się utrudnienia. Autobusy komunikacji miejskiej zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych zgromadzeniami publicznymi można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Dom samotnej matki na Białołęce w tarapatach. Urzędnicy: ośrodek trzeba wyburzyć

d17a8r5

Podziel się opinią

Share
d17a8r5
d17a8r5