Trwa ładowanie...

Marsz oraz widowisko historyczne w 100. rocznicę wkroczenia Legionów do Warszawy

W widowisku weźmie udział prawie 400 osób

Marsz oraz widowisko historyczne w 100. rocznicę wkroczenia Legionów do Warszawy
dvy227i
dvy227i

W dniu 4 grudnia 2016 roku zorganizowane zostanie widowisko historyczne mające na celu upamiętnienie 100-lecia pierwszego w XX wieku wkroczenia polskiej jednostki wojskowej – Legionów Polskich do Warszawy w dniu 1 grudnia 1916 roku. Wydarzenie o tyle znamienite, że nastąpiło po tzw. akcie 5 listopada 1916 roku.

Choć sam akt 5 listopada nie dawał Polakom pewnej i konkretnej wizji przyszłej niepodległej Polski, to wywołał on na świecie tak szeroki oddźwięk, że jego ogłoszenie było kluczowym czynnikiem w polskich staraniach o odzyskanie niepodległości - zmusił państwa Ententy do nacisku na Rosję, aby zaoferować będącym pod jej zaborem Polakom konkurencyjną ofertę. Wejście w dniu 1 grudnia 2016 roku do Warszawy oddziałów legionowych, było wydarzeniem wyjątkowym, po raz pierwszy od 1831 roku do Warszawy przybyła uzbrojona i umundurowana polska formacja zbrojna.

Z okazji tego wydarzenia, ulicami Warszawy odbędzie się przemarsz na trasie od Muzeum Wojska Polskiego w Alejach Jerozolimskich do Placu Piłsudskiego. W rejonie kościoła św. Krzyża zbudowana zostanie kopia historycznej bramy powitalnej. Na placu Piłsudskiego odbędzie się widowisko historyczne - rekonstrukcja powitania Legionów przez władze i mieszkańców stolicy w miejscu gdzie w 1916 roku, historycznie, Legiony Polskie zostały oficjalnie powitane przez niemieckie władze wojskowe, a przede wszystkim ludność polską stolicy. Odbęda się też uroczystości wojskowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W widowisku weźmie udział prawie 400 rekonstruktorów i uczniów szkół w historycznych mundurach Legionów Polskich, w tym 100 kawalerzystów, wozy taborowe, biedki i kuchnie polowe. Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego dodatkowo zaprezentowane zostaną stoiska informacyjno-promocyjne Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Muzeum Wojska Polskiego i Poczty Polskiej.

dvy227i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvy227i