Trwa ładowanie...

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

W tym roku zostanie poświęcony Emanuelowi Ringelblumowi [WIDEO]

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy
d2rs0xa
d2rs0xa

22 lipca 2014 roku mija 72 lata od rozpoczęcia przez Niemców akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Z tej okazji, już po raz trzeci, w najbliższy wtorek 22 lipca o godz. 18:00 Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje Marsz Pamieci, zadedykowany w tym roku w sposób szczególny swojemu patronowi.

Pierwszy marsz poświęcony został Januszowi Korczakowi, pozostałym wychowawcom oraz dzieciom z domu sierot zamordowanym w Treblince. Kolejny zaś Marysi Ajzensztadt, wybitnie uzdolnionej śpiewaczce, która mając niespełna 20 lat dobrowolnie przyłączyła się do prowadzonego na Umschlagplatz ojca.

W tym roku Marsz Pamięci zostanie poświęcony w sposób szczególny Emanuelowi Ringelblumowi - twórcy niezwykłego zespołu konspirantów Oneg Szabat, który przez ponad dwa lata gromadził informacje na temat zagłady polskich Żydów.

Marsz przejdzie ulicami Warszawy 22 lipca br. o godz. 18:00, początek na Umschlagplatz, zakończenie na skwerze na ul. Nowlipki, gdzie aktor Sylwester Piechura odczyta testamenty Dawida Grabera i Nachuma Grzywacza. Na kontrabasie zagra Ksawery Wójciński.

d2rs0xa

Program Marszu

18.00 Uroczyste rozpoczęcie Marszu Pamięci pod Pomnikiem Umschlagplatz (rozdanie uczestnikom wstążek z imionami Ofiar)

Przemarsz trasą: Stawki, Karmelicka, Dzielna, Jana Pawła II, Nowolipki

19.30 Zakończenie Marszu przy skwerze na ul. Nowolipki

Odczytanie przez Sylwestra Piechurę testamentów Dawida Grabera i Nachuma Grzywacza, które spisali zakopując Archiwum Ringelbluma w pierwszych dniach likwidacji getta.

d2rs0xa
d2rs0xa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rs0xa