Trwa ładowanie...

Matura 2020 r. W piątek koniec zajęć dla uczniów ostatnich klas liceów i techników

W piątek, 24 kwietnia zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników. W związku z epidemią koronawirusa nie będą mogły odbyć się tradycyjne uroczystości zakończenia zajęć. Podczas nich tegorocznym absolwentom byłyby wręczane świadectwa.

Share
Matura 2020 r. W piątek koniec zajęć dla uczniów ostatnich klas liceów i technikówŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
do24shd

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w związku z obecną sytuacją każda szkoła powinna określić tryb i terminy odbioru świadectw przez absolwentów.

Świadectwa i inne dokumenty mogą być odbierane indywidualnie w sposób ustalony przez dyrektora szkoły. Muszą być przy tym zachowane zasady bezpieczeństwa.

Matura 2020 r. Rozporządzenie MEN

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków uczeń szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, który ją ukończył, otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły.

do24shd

Przepisy nie precyzują trybu, w jakim świadectwo jest wydawane oraz terminu, w którym absolwent odbiera świadectwo. W prowadzonej przez szkołę ewidencji odnotowywana jest natomiast data odbioru dokumentu. Pełnoletni absolwent potwierdza podpisem odbiór dokumentu.

Matura 2020 r. Dyrektor szkoły powinien określić tryb i terminy odbioru świadectw

Ze względu na obecną sytuację, dyrektor szkoły powinien określić tryb i terminy odbioru świadectw przez abiturientów, według indywidualnego dla każdego ucznia harmonogramu, w szkole, w klasie.

- Istotne jest to, aby przy ustaleniu tych zasad przestrzegać przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – czytamy w komunikacie MEN.

Czym jest świadectwo?

Zgodnie z przepisami świadectwo to dokument publiczny, który służy do identyfikacji osób, rzeczy lub potwierdza stan prawny lub prawa osób posługujących się takim dokumentem.

do24shd

Świadectwa ukończenia szkoły są wydawane na druku, który zawiera zabezpieczenia przed fałszerstwem wymagane dla dokumentów publicznych. Świadectwa opatruje się też odciskiem pieczęci urzędowej szkoły. Swój podpis na dokumencie składa dyrektor szkoły oraz wychowawca klasy.

Jak podkreśla MEN, w obecnym stanie prawnym świadectwa ukończenia szkoły mogą być wydawane wyłącznie w postaci dokumentu papierowego. Każda inna forma będzie jedynie informacją o ukończeniu danej szkoły i otrzymanych ocenach z poszczególnych przedmiotów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

do24shd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do24shd
do24shd