Trwa ładowanie...

Mazowieckie. Nie żyje malarz kwiatów i pejzaży. Każdy znał jego prace

Alojzy Balcerzak, znany malarz i grafik, nie żyje. Informację o jego śmierci przekazało Muzeum Mazowieckie. Mieszkał w Warszawie, jednak ukochanym tematem jego obrazów były mazowieckie krajobrazy, przedstawiające świat, w jakim się urodził i wychował.

Share
Mazowieckie. Nie żyje malarz i grafik, którego  prace znało wielu Polaków. Projektował wiele serii znaczków pocztowychMazowieckie. Nie żyje malarz i grafik, którego prace znało wielu Polaków. Projektował wiele serii znaczków pocztowychŹródło: Muzeum Mazowieckie
d2hm410

Jednak jego najpopularniejszymi pracami, znanymi prawie wszystkim Polakom w kraju i poza nim, była kolekcja rysunków, przedstawiających kwiaty ogrodowe. To był projekt serii znaczków pocztowych. Artysta wiele lat współpracował z Pocztą Polską, ale także z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

Urodził się w 1930 roku we wsi Zdwórz pod Płockiem. Dorosłe życie związał ze stolicą, jednak odczuwał niezwykły sentyment do swoich rodzinnych stron, wielkrotnie wracał do Płocka z wystawami swoich prac. W 1951 roku rozpoczął studia na warszawskiej ASP na wydziale malarstwa, jednak po trzech latach przeniósł się na grafikę, do pracowni ilustracji i książki prowadzonej przez Jana Marcina Szancera, znanego ilustratora wydawnictw dla dzieci. Potem przez dwie dekady, do roku 2007, był wykładowcą Europejskiej Akademii Sztuk na Wydziale Grafiki.

Mazowieckie. Kwiaty ogrodowe na znaczkach to dzieło Alojzego Balcerzaka, malarza i grafika, który współpracował z Pocztą Polską i LOT-em
Mazowieckie. Kwiaty ogrodowe na znaczkach to dzieło Alojzego Balcerzaka, malarza i grafika, który współpracował z Pocztą Polską i LOT-em

Mazowieckie. Nie żyje malarz kwiatów i pejzaży. Prawie każdy znał jego prace

Pierwszą znaną serię znaczków zaprojektował w 1960 roku, były one wydane z okazji stulecia znaczka polskiego. Był też autorem znaczków ze schroniskami górskimi. Zaprojektował ich setki. Stworzył trzydzieści serii. Potem projektował też znaki graficzne dla LOT-u.

d2hm410

Jego grafiki zdobywały międzynarodowe nagrody. Uczestniczył w wielu polskich i zagranicznych wystawach. Jego kwiaty na znaczkach pocztowych stanowiły niepowtarzalną serię, dodającą barw nawet zwykłej urzędowej korespondencji.

Nowy Ład PiS zakłada wzrost składki zdrowotnej. "Przecieki, pełno sprzeczności i zaprzeczeń"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hm410
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hm410
d2hm410