Trwa ładowanie...

Mazowieckie. Plaga włamań i rozbojów w Starych Babicach. Wójt pisze do Komendanta Głównego Policji

Władze gminy nie rozkładają bezradnie rąk, ale liczę na wsparcie najwyższych władz. Chcą, by w walce z włamywaczami pomogła Komenda Główna Policji.

Mazowieckie. Plaga włamań i rozbojów w Starych Babicach. Wójt pisze do Komendanta Głównego PolicjiŹródło: WP.PL, fot: WP.PL,UG Stare Babice
d4105ts

Stare Babice zmagają się z plagą włamań do mieszkań i domów oraz rozbojami. Przypadków przybywa z każdym kolejnym miesiącem. Złodzieje są już na tyle zuchwali, że nie przeszkadza im obecność domowników. Potrafią okraść dom, nawet gdy w środku znajdują się właściciele.

Anna Tymko z Referatu Komunikacji Społecznej przekazała w rozmowie z nami szczegóły ostatniego przypadku włamania.

- Naszym zdaniem było to szczególnie bulwersujące, kiedy złodzieje weszli do domu, w którym na piętrze było dziecko. Coraz większa bezkarność i działanie włamywaczy może spowodować całkowitą utratę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i spadek zaufania do działań podejmowanych przez Policję i Władze Gminy – podkreśliła nasza rozmówczyni.

Zobacz: Kwaśniewski o "największym zagrożeniu dla PiS" w kolejnej kadencji:

Stare Babice. Plaga włamań i rozbojów, wójt pisze do KGP

Klaudyn, Janów i Stare Babice – tam sytuacja jest najpoważniejsza. W związku z ostatnimi, licznymi sygnałami o włamaniach wójt gminy Sławomir Sumka napisał do Komendanta Głównego Policji.

d4105ts

"Włamania i ich próby zdarzają się również podczas obecności domowników, co oprócz utraty dóbr materialnych naraża mieszkańców gminy na utratę poczucia bezpieczeństwa we własnym domu, co nie może mieć miejsca" – ocenił wójt.

Według Sławomira Sumki, który sam był kiedyś policjantem, "sytuacja jest niedopuszczalna".

W liście do generała Jarosława Szymczyka wyliczone są wszystkie działania, jakie podjęto na terenie gminy, aby walczyć z przestępstwami.

"Oznakowanie 'gmina monitorowana', uruchomienie Centrum Monitoringu, kampania informacyjna oraz uczestnictwo w spotkaniach z mieszkańcami, których tematem jest poprawa bezpieczeństwa. […] Wierzę, że wniosek dot. zwiększenia patroli oraz wykorzystania policyjnego monitoringu mobilnego […] spotkają się z akceptacją" – czytamy w piśmie.

d4105ts

Sławomir Sumka podkreślił, że większa liczba policjantów będzie ważna ze względu na rosną liczbą mieszkańców gminy. W 2019 r. liczba mieszkańców wzrośnie o tysiąc osób.

Stare Babice. "Pismo trafi do odpowiedniego referatu"

W referacie prasowym KGP usłyszeliśmy, że na razie nic nie wiadomo o piśmie skierowanym do Komendanta Głównego Policji. Funkcjonariusze zastrzegają, że dokument z pewnością zostanie przekazany do właściwej jednostki policji, która odpowiada za liczbę patroli i funkcjonariuszy w powiecie warszawskim zachodnim.

- My jako Komenda Główna nie wystawiamy patroli. Robi to komenda stołeczna lub komenda wojewódzka policji - zaznaczył rzecznik prasowy KGP w rozmowie z WP.

Komenda Powiatowa Policji opublikowała krótką instrukcję dla mieszkańców, jak uniknąć kradzieży z włamaniem. Główne polecenie policji brzmi bardzo ogólnie: "nie ryzykuj niepotrzebnie!"

Co to oznacza? Należy unikać przechowywania w domu dużych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii, zapisać marki i typy posiadanych urządzeń, zamontować system alarmowy i pamiętać o polisie ubezpieczeniowej.

Za kradzież grozi kara do 5 lat więzienia, a za kradzież z włamaniem – do 10 lat.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4105ts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4105ts