Trwa ładowanie...

Mazowsze. "Amerykańska żołnierka" obiecywała miłość i milion dolarów. Wyłudziła prawie 14 tys. zł

Policja ostrzega przed oszustami działającymi w portalach społecznościowych. Sprawcy często podają się za amerykańskich żołnierzy lub weteranów wojennych. Mieszkaniec Wyszkowa, który korespondował z "amerykańską żołnierką", stracił prawie 14 tys. złotych.
Share
Mazowsze. Policja ostrzega przed oszustami wyłudzającymi pieniądze [zdj. ilustracyjne]
Mazowsze. Policja ostrzega przed oszustami wyłudzającymi pieniądze [zdj. ilustracyjne]Źródło: Agencja FORUM, Fot: Krzysztof Jarczewski
d3w41xx

Mieszkający w Wyszkowie mężczyzna na portalu społecznościowym poznał młodą kobietę, która podawała się za "amerykańską żołnierkę" z Florydy, pełniącą misję w tureckim obozie wojskowym. 26-latek prowadził z kobietą korespondencję. Pewnego dnia oszustka (bądź oszust) wyznała mężczyźnie miłość i obiecała przesłać mu milion dolarów.

Dla uprawdopodobnienia obietnicy oszustka przesłała zdjęcie walizki pełnej pieniędzy. Mężczyzna miał tylko opłacić przesyłkę przez firmę kurierską. 26-latek przekazał wszystkie swoje dane: adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail.

Po kilku dniach mężczyzna otrzymał mailowo wiadomość w języku polskim od "tureckiej firmy kurierskiej", o konieczności wpłacenia 1000 euro na podany numer konta za wysłanie przesyłki. 26-latek przelał wskazaną kwotę. Mężczyzna otrzymywał kolejne wiadomości o problemach z dostarczeniem paczki i następnych opłatach. Wynikało z nich, że służba celna zatrzymała przesyłkę na terenie Polski i należy zapłacić cło. 26-latek stracił prawie 14 tys. zł. Oszustka była na tyle bezwzględna, że zachęcała wyszkowianina do zaciągania pożyczek.

d3w41xx

Jak przypomina policja, oszustwo "na żołnierza" jest jedną z najnowszych form tego procederu. Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. W każdym przypadku, gdy ktoś chce od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

- Cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszust metodami "na wnuczka" i "na policjanta". Najlepiej nie ulegać presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom - podkreśla kom. Damian Wroczyński z Policji Mazowieckiej.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy niezwłocznie poinformować policję.

Oszustwa na koronawirusa. Na co trzeba uważać?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w41xx

Podziel się opinią

Share
d3w41xx
d3w41xx