Trwa ładowanie...

Mazowsze: Niezwykłe odkrycie na dworcu PKP

Muzeum Kolei Wąskotorowej szuka osób, które mogłyby pomóc w tej sprawie

Mazowsze: Niezwykłe odkrycie na dworcu PKP
d17aqbu
d17aqbu

Niezwykłe odkrycie na sochaczewskim dworcu PKP. W czasie remontu znaleziono akt erekcyjny tablicy pamiątkowej ufundowanej z okazji odzyskania niepodległości z 1919 roku.

Dokument oraz trzy polskie banknoty znajdowały się w butelce zamurowanej w ścianie dworca od strony torów kolejowych. Przed nim lokalni patrioci prawie 100 lat temu wmurowali tablicę pamiątkową, która została skuta lub zdemontowana prawdopodobnie w czasie II wojny światowej.

Dokument zawiera informację, że tablicę wmurowano z okazji pierwszej rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1919 roku, a także nazwiska fundatorów, pracowników PKP oraz miejscowego ks. dziekana Grzeszczaka, który ją poświęcił.

d17aqbu

Niezwykłe odkrycie na dworcu kolejowym w Sochaczewie! W dniu 3 lutego w trakcie prac budowlanych w jednej ze ścian zewn...

To rzadkie i bardzo cenne znalezisko, zapewnia dr Marta Przygoda- Stelmach, z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Ważne również dlatego, że o istnieniu tablicy dawno zapomniano. Muzeum Kolei Wąskotorowej prosi o kontakt wszystkie osoby, które pamiętają tablicę lub znają jej losy.

d17aqbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17aqbu