Trwa ładowanie...
dzeb0zv

Mazowsze. Sześć nadleśnictw zakazało wstępu do lasu

W najbliższym czasie możemy spodziewać się, że kolejne nadleśnictwa będą zakazywały wstępu do lasu. W wielu miejscach ściółka jest bardziej sucha niż kartka papieru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mazowsze. Mapę zagrożenia pożarowego aktualizuje Instytut Badawczy Leśnictwa
Mazowsze. Mapę zagrożenia pożarowego aktualizuje Instytut Badawczy Leśnictwa
dzeb0zv

Do lasu wchodzić nie można na teren nadleśnictw: Łochów, Płońsk, Pułtusk, Sokołów, Wyszków i Ostrów Mazowiecka. W tym ostatnim zakaz wprowadzono już w niedzielę. Zakazy zostały wprowadzone czasowo i zostaną odwołane, gdy zwiększy się wilgotność ściółki.

Leśnicy tłumaczą, że zakaz wstępu wprowadza się wtedy, gdy przez pięć dni wilgotność ściółki utrzymuje się poniżej poziomu 10%. Co oznacza, że nawet kartka papieru jest bardziej wilgotna.

W całym kraju utrzymuje się średni lub wysoki poziom zagrożenia pożarowego. Instytut Badawczy Leśnictwa dwa razy dziennie, o 9 i 13 aktualizuje mapę zagrożenia. Ten pierwszy, poranny pomiar po nocy przeważnie jest bardziej optymistyczny. We wtorek o 13 można spodziewać się, że czerwonym kolorem, oznaczającym najwyższy poziom zagrożenia pożarowego pokryje się niemal cała mapa kraju. Tak stało się na przykład w poniedziałek.

dzeb0zv

Mazowsze. Prawie 4,5 tys. pożarów

Mazowieccy strażacy mówią o jednym z najbardziej palnych okresów w historii. Od stycznia powstało już ponad 4400 pożarów traw oraz 1000 pożarów w lasach. Tylko w kwietniu mazowieccy strażacy wyjeżdżali do walki z żywiołem niemal 3500 razy. Jak zaznaczają, wynika to z wyjątkowo łagodnej, bezśnieżnej zimy oraz ciepłej i pozbawionej opadów wiosny.

Za nieprzestrzeganie zakazu wejścia do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Zobacz też: Koronawirus. Mistrz olimpijski jest strażakiem. Zbigniew Bródka opowiedział o pracy w czasach zarazy

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzeb0zv

Podziel się opinią

Share
dzeb0zv
dzeb0zv