Trwa ładowanie...

Metropolia warszawska przeciw zanieczyszczeniom powietrza

Sygnatariusze apelują o podjęcie uchwały "antysmogowej".

Share
Metropolia warszawska przeciw zanieczyszczeniom powietrza
d45qj1b

Ratusz oraz miasta i gminy metropolii warszawskiej zaapelowały wspólnie do władz Mazowsza, aby na szczeblu województwa wprowadziły m.in. ograniczenia eksploatacji źródeł tzw. niskiej emisji – pochodzące przede wszystkim z lokalnych kotłowni oraz domowych instalacji grzewczych.

- Występujemy do województwa z wnioskiem o wprowadzenie ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których występuje spalanie paliw na obszarze warszawskiego obszaru funkcjonalnego – mówił dziś na konferencji prasowej wiceprezydent stolicy, Michał Olszewski.

Sygnatariusze podpisanego apelu zwracają się do władz woj. mazowieckiego o podjęcie uchwały, która pozwoli na wdrożenie narzędzi wskazanych w tzw. ustawie antysmogowej.

d45qj1b

Ustawa ta weszła w życie w listopadzie 2015 r.; daje władzom województwa kompetencje do podjęcia prac na uchwałami wprowadzającymi ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

- To pierwsza uchwała, której nie podejmuje jedna gmina czy nie podejmuje jeden samorząd, ale wszystkie gminy całej metropolii warszawskiej - podkreślił Olszewski. - Nie da się rozwiązać problemów zanieczyszczenia powietrza bez współpracy z sąsiadami, bo powietrze nie zna granic (…) i wymaga bardzo ścisłej współpracy – dodał.

- Chcemy pilotować w sejmiku powstanie takiej uchwały. Ona jest nieunikniona – mówił radny sejmiku woj. mazowieckiego Wojciech Bartelski. Dodał, że pozostają jednak „otwarte kwestie”, które dotyczą m.in. tego, co objąć zakazami, od kiedy, w jakim zakresie terytorialnym i rzeczowym.

Wprowadzenie postulowanych ograniczeń – według sygnatariuszy apelu – może pomóc w realizacji programów ochrony powietrza i doprowadzić do poprawy jego stanu.

d45qj1b

Olszewski zwrócił uwagę, że w procesie poprawy powietrza w stolicy istotna jest także edukacja mieszkańców, kontrole oraz pomiary skażeń powietrza i wody, m.in. przez strażników miejskich.

Wprowadzanie ograniczeń w stosowaniu paliw stałych zostało zastosowane już w innych dużych aglomeracjach miejskich w Europie i na świecie, które zmagały się z podobnymi jak w Warszawie problemami. Stało się tak m.in. w Londynie, w Dublinie oraz w siedmiu miastach Irlandii.

Źródło: (PAP)

d45qj1b

Podziel się opinią

Share
d45qj1b
d45qj1b