Trwa ładowanie...

Metropolia warszawska zamiast województwa. Zadecydował Sejm

Ustawa musi przejść jeszcze głosowanie w Senacie.

Metropolia warszawska zamiast województwa. Zadecydował Sejm
d3skpbo
d3skpbo

Warszawa wraz z okolicznymi miejscowościami będzie mogła utworzyć metropolię. To wszystko za sprawą niespodziewanej decyzji Sejmu. Dzięki temu powstanie szansa na znacznie lepszą komunikację, która mogłaby dorównać tej paryskiej czy berlińskiej.

Ostatnio, za sprawą PiS, głośno było o możliwości utworzenia województwa warszawskiego. Pisaliśmy o tym tutaj. Prawo i Sprawiedliwość chciało dokonać korekt w podziale administracyjnym kraju. - Opowiadamy się za tym, aby zwiększyć liczbę województw o dwa - mówił Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS. Środkowopomorskie i warszawskie - utworzenia tych dwóch województw chciało Prawo i Sprawiedliwość.

Szansa na sprawną komunikację

O ustawie metropolitalnej mówiło się od dawna. Ma ona przede wszystkim pozwolić na utworzenie silnych regionów i lepszej komunikacji. Na takie rozwiązanie długo nie chciało zgodzić się PSL. Jednak kilka dni temu w Sejmie doszło do kompromisu i posłowie przyjęli ustawę w tej sprawie, która musi przejść również głosowanie w Senacie.

Na takie rozwiązanie czekają głównie mieszkańcy podwarszawskich miejscowości. Jeśli ustawa zostanie wprowadzona w życie, na linii wołomińskiej zostanie wprowadzony jeden bilet, który na tym odcinku od pewnego czasu przestał funkcjonować. Z powodu konfliktu między ZTM a samorządami miejscowości położonych na linii wołomińskiej, mieszkańcy muszą kupować oddzielne bilety na pociągi i na komunikację warszawską. Dzięki wprowadzeniu ustawy o utworzeniu metropolii warszawskiej, sytuacja między innymi w tym aspekcie ulegnie zmianie.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podkreśla, że po utworzeniu metropolii korzyści będzie więcej: - Łatwiej będzie można prowadzić różne inwestycje, np. budowę parkingów "parkuj i jedź" przy stacjach kolejowych. Dzięki temu do stolicy wjedzie mniej samochodów.

d3skpbo

Jeśli Senat przegłosuje ustawę, będzie musiał podpisać ją jeszcze prezydent. By wprowadzić stosowne zmiany, zgodzić się musi również 70 proc. mieszkańców gmin z danego obszaru. Jeśli tak się stanie, metropolie będą mogły zacząć funkcjonować za kilkanaście miesięcy.

d3skpbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3skpbo