Trwa ładowanie...
d2o2q97

Miasto nie wydało zgody na manifestację antyimigrancką! Narodowcy i tak przyjadą. Będą zamieszki?

Kontrowersje wokół przyjazdu uchodźców do Polski
Share
Miasto nie wydało zgody na manifestację antyimigrancką! Narodowcy i tak przyjadą. Będą zamieszki?
d2o2q97

Obóz Narodowo-Radykalny zapowiedział w najbliższą sobotę manifestację przeciwko imigrantom. Zgromadzenie zgłoszono w ratuszu, jednak miasto nie wyraziło na nie zgody, powołując się na przepisy o zgromadzeniach oraz kodeks karny. Narodowcy zapowiedzieli, że i tak się pojawią.

- Impreza była zgłaszana, zapowiedziano 2 tys. osób. Dziś wydaliśmy decyzję o zakazie - mówi WawaLove.pl Agnieszka Kłąb z ratusza. I wyjaśnia: - Były dwa powody. Zgodnie z przepisami prawa nie można zarejestrować dwóch zgromadzeń w tym samym miejscu, a taka sytuacja miała miejsce w tym przypadku, ponieważ wcześniej zarejestrowano zgromadzenie na pl. Defilad. - podkreśla Kłąb. - Poza tym powołaliśmy się na 216, 256 i 257 artykuł kodeksu karnego. Dotyczą one znieważania na tle przynależności narodowej lub rasowej oraz propagowania faszyzmu lub totalitaryzmu- dodaje rzeczniczka ratusza.

Organizatorem manifestacji jest Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo Radykalnego. Swój udział w wydarzeniu zadeklarowało już ponad 40 tys. osób. Decyzja ratusza nie spowodowała zmian w ich planach. - Jeśli organizatorzy zdecydują się protestować, dołączę do nich - mówi WawaLove.pl Robert Winnicki z Ruchu Narodowego. Członkowie ONR zapowiedzieli, że też nie zamierzają rezygnować z przyjazdu do stolicy.

Stołeczne Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego podkreśla, że organizator może się odwołać od decyzji. ONR decyzję ratusza określił jako "kneblowanie ust i wprowadzanie cenzury". Podkreślono też, że ratusz cofnął wcześniej wydaną zgodę.

d2o2q97

Zapytaliśmy o sprawę policję.- To, co dla nas jest istotne, to fakt, że jeszcze nie wiemy, czy organizator manifestacji odwołał się do Wojewody Mazowieckiego, który może wciąż zmienić decyzję ratusza - mówi asp. szt. Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji . - Konstytucja zapewnia możliwość zgromadzenia pokojowego. Policja, mając posiadając informacje zarówno z UM, jak i ze stron internetowych, zawsze przygotowuje się do zabezpieczenia takiego zgromadzenia. Musi mieć ono charakter pokojowy - podkreśla rzecznik KSP i dodaje, że manifestacja poglądów musi przebiegać zgodnie z prawem, co oznacza, że zakazane jest np. eksponowanie na plakatach treści nawołujących przestępstwa.

Komisja Europejska oficjalnie chce, by Polska przyjęła w sumie prawie 11,5 tys. imigrantów. Jak wynika z udostępnionych przez nią dokumentów, zgodnie z nową propozycją Polska miałaby przyjąć 1207 uchodźców przebywających obecnie na terenie Włoch, 3901 przebywających w Grecji i 4179 z Węgier. Nie wiadomo jeszcze ilu z nich trafi do stolicy. Stołeczny ratusz zapowiedział, że jest "w bieżącym kontakcie ze stroną rządową w zakresie pomocy, jaka może być wymagana od m.st. Warszawy".

Przeczytajcie też: Polska tylko dla Polaków? Warszawiacy odpowiadają

d2o2q97

Podziel się opinią

Share
d2o2q97
d2o2q97