Trwa ładowanie...

Miasto pozbędzie się zabytkowej kamienicy. "Chcą wyburzyć historię"

Kamienica przy ul. Wiktorskiej 3 to zabytek, który przetrwał obie wojny. - Urząd Dzielnicy Mokotów nie zważa na fakt, że budynek wpisany jest na listę ewidencji zabytków i chce go rozebrać - czytamy w liście od Mateusza Rojewskiego przewodniczącego stowarzyszenia Wizja dla Warszawy.

Miasto pozbędzie się zabytkowej kamienicy. "Chcą wyburzyć historię"Źródło: Wizja dla Warszawy, fot: Mateusz Rojewski
dt8pmbk
dt8pmbk

Kamienica powstała na przełomie XIX i XX w. i była świadkiem wydarzeń historycznych związanych z I i II Wojną Światową. Podczas Powstania Warszawskiego walczyło przy niej elitarne Zgrupowanie „Radosław”, w tym Batalion „Parasol”, a tuż przy niej funkcjonował słynny powstańczy kanał łączący Mokotów ze Śródmieściem. Pojawia się ona także w publikacjach związanych z Powstaniem Warszawskim, takich jak wywiad z p. Wiesławą Brzozowską – Janik pseud. „Wiesława”, która w tym czasie zamieszkiwała kamienicę, co opisuje w swoich wspomnieniach. Na murach kamienicy wciąż można dostrzec ślady po powstańczych kulach.

Tym razem nie miasto, a stowarzyszenie Wizja dla Warszawy razem z deweloperem Sawa Apartaments próbują uratować ten budynek przed jego zburzeniem.

Wizja dla Warszawy
Źródło: Wizja dla Warszawy, fot: Mateusz Rojewski

Przewodniczący stowarzyszenia w liście pisze nam, że Urząd Dzielnicy Mokotów uzyskał nieprawomocną zgodę na rozbiórkę przedwojennej, zabytkowej kamienicy przy ul. Wiktorskiej 3. - Miasto posiada większościowe udziały, a kamienica niszczeje, pomimo że jest możliwość jej wyremontowania - uważa Rojewski. Dodaje, że Wojewódzki Inspektorat Budowlany wydał już w tej sprawie nieprawomocny nakaz rozbiórki. Dlatego napisał już w tej sprawie pismo do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, aby objął ją ochroną w ramach wpisu do rejestru zabytków.

Wizja dla Warszawy
Źródło: Wizja dla Warszawy, fot: Mateusz Rojewski

Skontaktowaliśmy się z urzędem na Mokotowie, aby dowiedzieć się więcej o losach tej kamienicy. Otrzymaliśmy odpowiedź, że z ekspertyz, które posiada, wynika, że kamienica jest w bardzo złym stanie, grozi zawaleniem i należy ją jak najszybciej rozebrać. Dlatego urzędnicy zwrócili się o zbadanie stanu technicznego budynku, bo "ekspertyza wskazywała na realne zagrożenie katastrofą budowlaną".

dt8pmbk

- Pod koniec marca Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał rozbiórkę budynku przy ul. Wiktorskiej 3 - tłumaczy rzecznik dzielnicy Mokotów Monika Chrobak-Budzińska. Dodaje, że miasto nie posiada środków finansowych na wykupienie kamienicy. - Remont budynku wyniósłby 16 mln złotych - mówi rzecznik. Zaznacza, że budynek nie jest wpisany ani do rejestru zabytków, ani nie figuruje w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Natomiast Mazowiecki Konserwator Zabytków odpowiedział nam, że 11 maja bieżącego roku wpłynął wniosek o wpis do rejestru zabytków kamienicy przy Wiktorskiej 3 od spółki Sawa Apartments Powiśle. - Obecnie jesteśmy na etapie rozpoznania sprawy oraz ustalania stanu właścicielskiego nieruchomości. Zebrane informacje umożliwią nam podjęcie dalszych działań - tłumaczy WawaLove Agnieszka Żukowska Rzecznik Prasowy Konserwatora Zabytków.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

dt8pmbk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt8pmbk