Trwa ładowanie...
d2ldqzq

Miasto rusza na wojnę z nielegalnymi reklamami. Początek konsultacji społecznych

"Chcemy zatrzymać degradację przestrzeni".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miasto rusza na wojnę z nielegalnymi reklamami. Początek konsultacji społecznych
d2ldqzq

Stołeczny ratusz rozpoczyna walkę z nadmiernym „rozpanoszeniem” się reklam w przestrzeni miejskiej. Władze Warszawy przygotowały już projekt uchwały. 5 czerwca przedstawią go mieszkańcom stolicy.

W poniedziałek, 5 czerwca, rozpoczynają się konsultacje społeczne. Uchwała krajobrazowa będzie regulować kwestie dotyczące bilboardów, reklam, szyldów, małej architektury oraz ogrodzeń.

Pierwsza debata odbędzie się 5 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Kultury i Nauki (Sala Ratuszowa) i będzie dotyczyła projektu uchwały. Zostaną także zorganizowane warsztaty dotyczące małej architektury i ogrodzeń (8 czerwca), szyldów (12 czerwca) i reklam (21 czerwca).

d2ldqzq

Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z zapisami uchwały krajobrazowej w specjalnym punkcie konsultacyjnym w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (7 czerwca w godz. 15.00 – 19.00, 10 czerwca w godz. 12.00 - 15.00, oraz 13, 20 i 22 czerwca w godz. 15.00 – 19.00). Uwagi będzie można zgłaszać również on-line lub na adres: krajobrazowa@um.warszawa.pl

Konsultacje społeczne potrwają do 14 lipca br. Następnie projekt trafi do Rady Warszawy.

- Zapraszam mieszkańców do aktywnego udziału i zapoznania się z projektem uchwały, wprowadzającej ścisłe regulacje dotyczące reklam, szyldów, małej architektury i ogrodzeń. Dzięki temu dokumentowi ograniczymy panującą dziś anarchię reklamową i poprawimy wygląd naszego miasta - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Co się zmieni?

Warszawska uchwała krajobrazowa, zainicjowana w 2015 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zakłada m.in. że szyldy będzie można umieszczać tylko w strefie parteru budynków (z nielicznymi wyjątkami), w taki sposób, by nie przesłaniały detali architektonicznych. Ograniczona zostanie liczba wyświetlaczy i ekranów reklamowych.

d2ldqzq

Uregulowana zostanie również kwestia ogrodzeń. Zapisy określą dopuszczalną wysokość i ażurowość ogrodzeń, wskażą materiały, z jakich powinny być wykonane. Uchwała wykluczy możliwość grodzenia otwartych osiedli z okresu PRL, oraz przegradzania przez współczesne kompleksy mieszkaniowe ciągów pieszych (wyznaczonych w planach miejscowych lub znajdujących się pomiędzy przestrzeniami publicznymi).

- Chcemy zatrzymać degradację przestrzeni. Mieszkańcy Warszawy chcą i mogą mieszkać ładniej. Proponowana uchwała krajobrazowa umożliwi rozpoczęcie wprowadzania przynajmniej niektórych oczekiwanych od dawna zmian. Po jej wdrożeniu powinny zniknąć rażące w wielu miejscach nośniki reklamowe, a szyldy będą harmonijniej komponować się z budynkami, na których się znajdują – dodaje Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Przeczytaj też: Zaatakowali kawiarnię, bo nie spodobała im się tęczowa flaga. "Opluli pracownika"

Podziel się
d2ldqzq

Podziel się opinią

Share

d2ldqzq

d2ldqzq