Trwa ładowanie...

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie jednak się odbędzie!

Ministerstwo zmieniło decyzję i przyznało festiwalowi dotację w wysokości 100 tysięcy złotych! Impreza rozpocznie się już 23 sierpnia

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie jednak się odbędzie!
d42jerb

To już 13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Od lat organizowany jest on przez Teatr na Woli (obecnie Scenę na Woli Teatru Dramatycznego). Do niedawna nie było wiadomo czy festiwal w ogóle się odbędzie. Dlaczego? Poszło oczywiście o pieniądze.

Po raz pierwszy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało dotacji festiwalowi. Organizatorzy odwołali się od tej decyzji, a dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk wystosował list otwarty do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Prócz tego miłośnicy pantomimy kierowali do resortu własne listy, wyrażając swoją sympatię w stosunku do festiwalu. Wszystkie te inicjatywy sprawiły, że Ministerstwo zmieniło swoją decyzję i przyznało festiwalowi dotację w kwocie 100 tysięcy złotych. Suma ta pokryje 70-80 % kosztów związanych z organizacją całej imprezy.

W związku z problemami finansowymi uległ zmianie plan festiwalu, nie wystąpi na nim m.in. James Thierree, wnuk Charliego Chaplina.

d42jerb

Co zobaczymy? Na festiwalu zaprezentowane zostaną m.in. fragmenty przedstawień Henryka Tomaszewskiego, a także cykl krótkich etiud wykonywanych przez artystów z całego świata.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się spektaklem „Szatnia” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Bohaterem przedstawienia jest ubogi aktor, który z racji problemów finansowych mieszka w teatralnej garderobie. Zasmuconego mężczyznę odwiedza Mefistofeles i zabiera go w świat magii i wyobraźni. Z przesuwających się po scenie szafek mieszczących się w teatralnej szatni wychodzić będą różne postaci prezentujące fragmenty dziesięciu wybranych przedstawień Henryka Tomaszewskiego.

24 sierpnia na festiwalu wystąpi praski teatr Tanterhorse. Aktorzy Mirenka Cechova oraz Radim Vizvary zaprezentują spektakle nawiązujące do życia oraz twórczości markiza de Sade i Dantego Alighieri.

Kolejną atrakcją będzie coroczny Wieczór Współczesnej Pantomimy. To ciąg mimicznych etiud trwających od trzech do siedmiu minut prezentowanych przez aktorów z całego świata.

d42jerb

Festiwal zakończy występ niemieckiego duetu Bodecker&Neander w przedstawieniu reżyserowanym przez Lionela Menarda z Francji. Aktorzy zaprezentują cykl dwunastu humorystycznych scenek poświęconych ludzkim emocjom.

Prócz spektakli w dniach 24-30 sierpnia odbędą się warsztaty pantomimy.

Wszystkie spektakle zaczynają się o godzinie 19.00 na Scenie Na Woli ul. Kasprzaka 22 [MAPA]

*Festiwal zakończy się 31 sierpnia. *

d42jerb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42jerb