Trwa ładowanie...
Luiza Poreda
22-10-2012 16:25

Miejsca Stołeczne-Społeczne poszukiwane!

Bez którego warszawskiego miejsca nie wyobrażacie sobie stolicy? To Wy decydujecie!

Share
Miejsca Stołeczne-Społeczne poszukiwane!
d3snnb8

Zaczęło się w 2010 roku. W Warszawie nie było Stadionu Narodowego, był za to Bar Prasowy. Budowa drugiej linii metra jeszcze nie zmieniała krajobrazu i życia stolicy, ale budowa Mostu Północnego już tak. Otaczająca przestrzeń po raz kolejny przekształcała się na potrzeby mieszkańców, a serwis warszawa.ngo.pl (strona dedykowana warszawskim społecznikom) postanowił wyróżnić miejsca w stolicy, które te zróżnicowane potrzeby szanują.

Stołeczne-Społeczne ma więc nagradzać miejsca, które aktywizują warszawiaków i motywują ich do działania. Takie, które mieszkańców integrują, pielęgnując lokalną wspólnotę. Takie, gdzie możemy się zabawić lub czegoś nauczyć. Miejsca „do tańca i do różańca”. Po prostu miejsca, bez których nie wyobrażamy sobie stolicy.

Od pierwszej edycji plebiscytu o jego przebiegu i wynikach decydowali sami warszawiacy. To oni najpierw zgłaszają swoich kandydatów, a następnie oddają głosy na ulubione miejsca. Co cieszy najbardziej, to fakt, że mieszkańcy coraz chętniej korzystają z tej formy „wypowiedzi” na temat miasta.

Również od samego początku akcja nie zamykała się w ściśle określonych kategoriach. Miejscem stołecznym-społecznym mogła być więc kawiarnia, kino, podwórko, klub, park, teatr, most, skwer, biblioteka, kościół czy dworzec. Mogło być to miejsce duże lub małe. Dla dzieci bądź dla dorosłych. Ta zasada plebiscytu czyniła go ciekawym i inspirującym. Tak będzie nadal. Ponieważ jednak jednym z celów naszej inicjatywy jest odkrywanie i wspieranie „miejskich debiutantów” postanowiliśmy w tym roku wprowadzić do plebiscytu dwie kategorie: „Nowe miejsce” (działające do 6 miesięcy) oraz „Miejsce z doświadczeniem” (funkcjonujące dłużej niż pół roku). Mamy nadzieję, że dzięki temu Uczestnicy akcji nie tylko będą mieli okazję nagrodzić miejsca ulubione, ale też poznać i pokochać te dotąd sobie nieznane.

d3snnb8

Kandydatury miejsc stołecznych-społecznych 2012 można zgłaszać do 11 listopada 2012 r. (włącznie) na stronie * www.warszawa.ngo.pl/stoleczne-spoleczne*. Swoją propozycję może wnieść każdy, podając nazwę miejsca (lub miejsc) oraz krótko uzasadniając swój wybór. Nominowane miejsce pojawi się specjalnej „społecznej” mapie stolicy, a każda argumentacja zostanie opublikowana pod nią, w formie komentarza. Osoby zgłaszające mogą wziąć udział w konkursie na najciekawszą argumentację, w którym do wygrania będą gadżety serwisu warszawa.ngo.pl, a także warszawskie upominki od Fundacji Bęc Zmiana oraz firm skupionych w projekcie Warszawa do Rzeczy (Warsaw Slow Design, Hellowawa, Prima Sort, Notoładnie Studio, Twórczywo, Mamsam).

Od 15 listopada rozpocznie się II faza Stołeczne-Społeczne 2012: warszawiacy będą mogli głosować na nominowane miejsca. Głosy będzie można oddawać do 12 grudnia 2012 *za pośrednictwem formularza. *Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia *– po zliczeniu wszystkich głosów – *ogłoszone zostaną zarówno „nowe”, jak i „doświadczone” stołeczne miejsca społeczne roku 2012.

Pełny regulamin oraz więcej informacji na temat plebiscytu można znaleźć na: www.warszawa.ngo.pl/stoleczne-spoleczne

d3snnb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3snnb8