Trwa ładowanie...

Miejsca z klimatem: Stalowa 14

Najbardziej kolorowe podwórko na Pradze

Share
Miejsca z klimatem: Stalowa 14
d1nvn98

Podwórko na Stalowej 14 w niczym nie przypomina szarej i uważanej za niebezpieczną okolicy Pragi Północ. Pomalowane we wszystkich barwach ściany, kwiaty w kolorowych doniczkach, grille dla sąsiadów i znajomych, galeria i zajęcia dla dzieciaków. To wszystko zasługa grupy młodych ludzi, ich bezinteresownej pracy i zapału. Nikt z nich nie ma więcej niż 19 lat.

Robert Żydowicz – pomysłodawca animacji podwórka przy Stalowej 14 – jest uczniem III klasy Liceum im. Aleksandra Fredry. Przy pomocy swoich znajomych i kolegów ze szkoły postanowił uczynić swoją kamienicę miejscem otwartym, kolorowym oraz kreatywnym. Moje liceum jest w Śródmieściu, większość moich kolegów nie mieszka na Pradze – mówi Robert – wspólna praca nad urządzeniem Stalowej 14 pokazała im, że Praga nie jest wcale tak niebezpieczna, za jaką ją się uważa, a wręcz przeciwnie – jest miejscem niezwykle interesującym.

Podwórko stało się miejscem spotkań młodzieży pracującej przy projekcie. Wcześniej moja klasa nie była aż tak bardzo zintegrowana – wspomina Robert – dopiero to podwórko, wspólny cel i praca naprawdę uczyniło nas zgraną ekipą. Grupę oprócz klasy Roberta tworzą także inni młodzi ludzie, którzy zechcieli przyłączyć się do projektu. Również sąsiedzi z kamienicy z sympatią przyglądają się projektowi i chętnie w nim uczestniczą. – W wakacje często organizujemy wspólne spotkania na podwórku – opowiada Robert – Jedna z uzdolnionych artystycznie sąsiadek pomaga nam w remoncie i ozdobieniu tego miejsca. Pomogła nam zaprojektować przemalowanie przestrzeni przy bramie. Powiesiliśmy lustro i zmieniliśmy kolor ścian.

d1nvn98

Przyszłam na podwórko Stalowej 14 w pogodne popołudnie. Jak w każdy weekend podwórko jest pełne młodzieży. Chłopcy malują sufit w przyszłej pracowni, dziewczyny sadzą kwiaty w kolorowe doniczki. Pierwsze pieniądze na pomalowanie podwórka dostali z organizacji Tłocznia w ramach projektu Miasto Zmian, teraz radzą sobie sami. Przynosimy farby z domu, pytamy znajomych, wszystko urządzamy własnym sumptem – opowiada Krysia Patykowska, uczennica drugiej klasy, jedna z uczestniczek projektu. Odgruzowali już dawne toalety, do których nikt nie zaglądał od 20 lat. Napisali też do administracji, żeby na podwórku zawieszono siatkę ochraniającą przed spadającym z budynków gruzem. Poza tym chodzimy do dzieciaków do Klubu Alternatywnego w ramach wolontariatu - opowiada Robert - Odnowiliśmy też podwórko przy ul. Konopackiej 12. Teraz planują założyć stowarzyszenie pod nazwą Stalowa 14.

Zobaczcie poniżej kolorową galerię zdjęć z podwórka na Stalowej 14.

d1nvn98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nvn98
d1nvn98