Miejskie wypożyczalnie samochodów wiosną 2016?

"Zarząd ogłosi wkrótce przetarg"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejskie wypożyczalnie samochodów wiosną 2016?

Wraca temat miejskich wypożyczalni samochodów, o których pisaliśmy w lutym 2014 roku . System Car2go, podobny do systemu wypożyczalni rowerów Veturilo, chciała na warszawskie ulice wprowadzić wówczas firma Mercedes. System miał być banalnie prosty i łatwiejszy w obsłudze niż wypożyczalnia rowerów miejskich .

Mercedes nie był jedyną firmą, która chciała zaoferować miejski carsharing. Jak informowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku , walka o miejski kontrakt miała się toczyć między dwoma modelami (i firmami). Pierwszym samochodem miał być dwumiejscowy Smart od Daimler AG (który jest właścicielem m.in. mercedesa), drugą propozycją był Enjoy firmy Fiat, oferującej popularną "pięćsetkę" (oba modele na zdjęciu poniżej).

Podziel się

Obecnie wiadomo trochę więcej. Jak powiedział WawaLove.pl Igor Krajnow z Zarządu Transportu Miejskiego , nie można jeszcze mówić o konkretnej marce. - Zarząd ogłosi wkrótce przetarg i wybierze firmę, która uruchomi w stolicy taki system - powiedział Krajnow. Rzecznik ZTM dodaje, że miasto nie wyłoży na to ani złotówki. System ma się utrzymywać sam, z opłat kierowców.

Parkowanie miejskim samochodem miałoby być bezpłatne. Pojawił się nawet pomysł, by takie samochody mogły kursować buspasami. Płacić będziemy w systemie minutowym. Jak informuje dzisiejsza Gazeta.pl, urzędnicy zakładają, że przejechanie jednego kilometra będzie kosztować ok 1 zł (z wliczonym w cenę paliwem). Na początek ma być dostępnych 500 - 600 aut i pojawić się mają w prawie wszystkich dzielnicach. Mają to być modele emitujące niewielkie ilości spalin.

Jeśli system będzie podobny do tych, stosowanych w Europie, auto będzie można wypożyczyć za pomocą specjalnej karty lub smartfona. Najbardziej realnym terminem otwarcia pierwszych wypożyczalni jest wiosna 2016 roku.

Przeczytajcie też: Bilety na Finał Ligi Europy na Narodowym. Znamy ceny

 

Podziel się
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.