Trwa ładowanie...

Miesięcznice smoleńskie aż do 2020 roku. Nie będzie można rejestrować kontrmanifestacji

"Od ul. Świętojańskiej przez pl. Zamkowy, po ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Karowej w Warszawie".

Miesięcznice smoleńskie aż do 2020 roku. Nie będzie można rejestrować kontrmanifestacji
d2zagko
d2zagko

Do 2020 roku zarejestrowano zgromadzenie cykliczne na Krakowskim Przedmieściu. Umożliwia to ustawa przyjęta przez PiS i zatwierdzona przez Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że przeciwnicy PiS i Jarosława Kaczyńskiego nie będą mogli rejestrować w tym miejscu swoich kontrmanifestacji.

Do kwietnia 2020 roku zarejestrowano zgromadznie cykliczne z okazji tzw. * miesięcznic smoleńskich*. Jako miejsce odbywania się zgromadzenia wpisano "od ul. Świętojańskiej przez pl. Zamkowy, po ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Karowej w Warszawie". Każdego 10 dnia miesiąca zgromadzenie ma trwać od godz. 6 rano do godz. 22 wieczorem.

I wszystko jasne. Zmiana ustawy o zgromadzeniach publ. wyłącznie po to by zgłosić jedno cykliczne. Do 04.2020 10. każdego m-ca pod Pałacem!

— Michał Szczerba (@MichalSzczerba)

d2zagko

W tej chwili tojedyna pozycja w spisie zgromadzeń cyklicznych, który prowadzi Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

"Zgromadzenia cykliczne" to nowy twór w polskim prawie, wprowadzony specjalną ustawą przyjętą przez większość rządzącą.

Prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie orzekli, że ustawa jest zgodna z Konstytucją. W tej sytuacji prezydent musiał podpisać ustawę. Ustawa przejdzie i miesięcznice będa się odbywały, a ich przeciwnicy nie będą mogli rejestrować w tym miejscu swoich kontrmanifestacji.

W ciągu dwóch lat koszt zabezpieczenia przez policję miesięcznic smoleńskich wzrósł z 8 tys. zł w styczniu 2015 r. do 164,1 tys. zł w styczniu 2017 r. Obchody zabezpiecza także coraz większa liczba policjantów. Dwa lata temu było ich 89, teraz – 772.

d2zagko

Źródło: WP/WawaLove

Przeczytajcie też: Multimedialny Park Fontann. Ostatnie próby przed inauguracją

d2zagko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zagko