Trwa ładowanie...

Mieszkańcy Włoch założą kwiatowy skwer!

Akcja wspólnego sadzenia kwiatów już w sobotę!

Mieszkańcy Włoch założą kwiatowy skwer!
d3ly4q4
d3ly4q4

W sobotę 18 października 2014 r. o godz. 10:00 w Domu Kultury „Ada” odbędzie się* konferencja „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy ?”.Po spotkaniu mieszkańcy udadzą się na plac przy stacji *PKP Włochy, gdzie na jednym ze skwerów posadzą wspólnie kwiaty. Celem akcji jest zaangażowanie mieszkańców w kształtowanie przestrzeni miejskiej i zwrócenie uwagi na problemy związane z chaosem architektonicznym w dzielnicy.

Włochy zaczęły się rozwijać w 1928 r. w oparciu o ideę Miasta − Ogrodu. U podstaw tej koncepcji leżały takie założenia jak: niska zabudowa, wszechobecna zieleń oraz możliwość wpływania na samopoczucie i wygodę mieszkańców poprzez odpowiedni ład przestrzenny.

Niestety na przestrzeni ostatnich lat w niektórych miejscach dzielnicy zapanował chaos architektoniczny. Zaniedbany został zwłaszcza plac przy stacji PKP – miejsce, które jest sercem i centrum dawnego Miasta Ogrodu Włochy.

d3ly4q4

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy – organizacja pozarządowa skupiająca mieszkańców i miłośników dzielnicy, a wydarzenie jest częścią projektu „Aktywni mieszkańcy kształtują przestrzeń Miasta − Ogrodu Włochy”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Konferencja „Jak ocalić Miasto Ogród Włochy?” rozpocznie się o godz. 10:00 w Domu Kultury „Ada” na ul. Ks. J. Chrościckiego 14.

- Podczas spotkania chcemy przekazać mieszkańcom informacje o tym, w jaki sposób mogą wpływać na wygląd otaczającej ich przestrzeni, a także pokazać ciekawe przykłady działań w innych miastach. Gorąco zachęcamy do udziału wszystkich, którym nie jest obojętny wygląd naszej dzielnicy - mówi Matylda Gadomska wiceprezes Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy i organizatorka akcji.

Bloki tematyczne konferencji:

  • Jak plany miejscowe mogą uczynić przestrzeń we Włochach bardziej estetyczną?
  • Mikroprogram Rewitalizacji Włoch – jakie dotychczasowe efekty i plany?
  • Czy plac przy PKP Włochy może stać się wizytówką Miasta Ogrodu Włochy?
d3ly4q4

Wśród gości konferencji znajdą się m.in. Artur Zadroziński ze Stowarzyszenia „Miasto Moje A w Nim”, który opowie o kształtowaniu estetyki miasta i Renata Putkowska z „Fundacji Sendzimira”, która opowie o projekcie „Mój jest ten kawałek parku”. Podczas spotkania wyświetlony zostanie również film o adaptacji dworca w Rumii na „Stację kultura”.

Akcja wspólnego sadzenia kwiatów

Po konferencji mieszkańcy udadzą się na plac przy stacji PKP Włochy, gdzie ok. godz.14:00 rozpoczną akcję wspólnego sadzenia cebulek tulipanów (to kwiaty, które najlepiej sadzić właśnie jesienią).

- Chcemy, by plac przy dworcu stał się wizytówką dzielnicy. Od wielu lat nasze Stowarzyszenie zabiega o rewitalizację tego miejsca. Mamy nadzieję, że ta akcja będzie naszą symboliczną cegiełką w kształtowaniu tej przestrzeni – mówi Matylda Gadomska.

d3ly4q4

Dołączycie do akcji?

Czytaj też: Na Włochach grasują włamywacze!

d3ly4q4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ly4q4