Trwa ładowanie...

Mieszkania w stolicy tylko dla bogatych?

Kawalerka w stolicy kosztuje tyle, co 2-pokojowe mieszkanie w Poznaniu albo przestronne M4 w Łodzi!

Mieszkania w stolicy tylko dla bogatych?
d4lwcmf
d4lwcmf

Zakup mieszkania w Warszawie to duże wyzwanie finansowe nie tylko dla osób mieszkających i pracujących w innych, mniej zamożnych częściach kraju, ale także dla samych warszawiaków. Mimo trwających kilka lat spadków cen stawki za jakie oferowane są najmniejsze, a przez to w końcowym rozrachunku najtańsze lokale, wciąż pozostają wysokie. Średnia cena kawalerki wystawionej na sprzedaż w stolicy wynosi obecnie ok. 260 000 zł. To tyle, za ile można kupić 2-pokojowe mieszkanie w Poznaniu albo przestronne M4 w Łodzi – wynika z najnowszej analizy cen mieszkań przygotowanej przez portal nieruchomości Domy.pl.

Choćby małe, ciasne, ale własne mieszkanie w Warszawie – mieście będącym największym w kraju rynkiem pracy oferującym najlepsze zarobki - to marzenie wielu nie tylko młodych ludzi. Jednak atuty zachęcające do życia w stolicy znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach mieszkań, także tych najmniejszych i - jakby nie liczyć - najbardziej przystępnych. Średnia stawka za jaką na warszawskim rynku wtórnym oferowane są kawalerki kształtuje się obecnie na poziomie 260 000 zł. Jednak ten, kto chciałby zamieszkać w jednym pokoju z kuchnią o wyższym standardzie powinien się liczyć z wydatkiem od kilkunastu do nawet ponad 100 000 zł większym.

Kluczowy wpływ na cenę m zawsze lokalizacja. Najwyżej wyceniane są kawalerki w warszawskim Śródmieściu – kosztują średnio aż 320 000 zł. za taką cenę w Gdańsku z powodzeniem można kupić mieszkanie 4-pokojowe! Nieco niższe od śródmiejskich są ceny kawalerek na Ursynowie i w Wilanowie. W tych dzielnicach za najmniejsze mieszkania zbywcy żądają średnio 285 000 i 275 000 zł. Na kolejnym miejscu w klasyfikacji cenowej uplasował się Mokotów (270 000 zł), a tuż za nim Ochota (265 000 zł). W tych cenach bez problemu można znaleźć oferty sprzedaży mieszkań 3-pokojowych w centrum Wrocławia.

d4lwcmf

Ci, którzy zdecydowani są na zakup małego mieszkania w Warszawie, a stawki w centrum są poza ich zasięgiem, mogą rozejrzeć się za ofertami z dzielnic peryferyjnych. Tam stawki za jakie oferowane są kawalerki są nawet o 30% niższe - M2 w Wesołej, na Targówku lub w Wawrze jest średnio o ponad 100 000 tańsze od tego zlokalizowanego w pobliżu ul. Marszałkowskiej, Al. Jerozolimskich czy Nowego Światu. Jednak nawet te niższe od śródmiejskich stawki są przeszło 2 razy wyższe od tych, za jakie oferowane są podobnej wielkości lokale w Płocku (95 000 zł), Częstochowie (95 000 zł) czy w Przemyślu (85 000 zł).

Niestety, zakup choćby małej kawalerki w Warszawie wciąż stanowi nieprzeciętne wyzwanie finansowe.

d4lwcmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lwcmf