Trwa ładowanie...

Mieszkania w stolicy wciąż drogie

W której dzielnicy najtaniej?

Mieszkania w stolicy wciąż drogie
dxaqt2w

Najwięcej mieszkań na stołecznym rynku mieści się w cenie poniżej 8 tys. zł za m kw. Jednak koszty nieruchomości zlokalizowanych w poszczególnych dzielnicach mogą się znacznie od siebie różnić. Najdroższe lokale znajdują się oczywiscie w Śródmieściu. Za to Białołęka, Praga Południe czy Wola cieszą się dużą popularnością wśród nabywców - tak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Ceny ofertowe na stołecznym rynku nadal należą do najwyższych w Polsce. Aktualny koszt w stolicy za m kw. wynosi 7 600 zł. – W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku obserwujemy nieznaczny spadek wynoszący 70 zł – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Ponad połowę mieszkań (57%) jest wystawionych na sprzedaż poniżej 8 tys. zł za mkw. Najwięcej ofert dostępnych jest w przedziale 7 do 8 tys. – 24,2%. Wiele (21,9%) jest też ogłoszeń dotyczących nieruchomości w cenie od 6 do 7 tys. – dodaje ekspert.

W programie Mieszkanie dla Młodych szykują się zmiany. Dofinansowaniem mają zostać objęte lokale pochodzące z drugiej ręki. Jednak nie zmieni to szczególnie sytuacji na stołecznym rynku nieruchomości. – Prognozy wskazują, że poziom ceny kwalifikującej mieszkanie do programu ma wynieść 5 390 zł za mkw – komentuje Kosińska. – Natomiast ofert spełniających taki wymóg w Warszawie jest stosunkowo niewiele, stanowią one tylko 3,1% rynku - dodaje ekspertka

dxaqt2w

Najdroższe Śródmieście

W czerwcu ceny sprzedawanych mieszkań w Warszawie utrzymywały się na poziomie zbliżonym do ubiegłego miesiąca. – Osoby nabywające lokal płacą o 199 zł więcej niż rok temu. Obecnie za m kw. mieszkania klienci przeznaczają średnio 7 414 zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Wprawdzie jest to o niecały punkt procentowy mniej niż w ostatnim notowaniu, ale analizując kształtowanie się cen w ostatnich miesiącach można zauważyć, że są to wyższe niż zwykle wartości – dodaje ekspert.

Nieruchomości zlokalizowane na Białołęce, Pradze Południu, Mokotowie i Woli najszybciej znajdują nowych właścicieli. Równie chętnie wybierane są lokale w Śródmieściu. Choć w przypadku tych ostatnich nabywcy muszą się liczyć z poniesieniem znacznych kosztów, bowiem średnia cena m kw. wynosi 9 500 zł. To ponad 3 500 zł drożej niż na przystępnej cenowo Białołęce.

Problemem wkład własny

Osoby, które planują kupić mieszkanie w Warszawie nie powinny mieć problemu z uzyskaniem kredytu, jeśli mają wymagany wkład własny, który musi wynosić przynajmniej 10% wartości kupowanej nieruchomości. Oznacza to, że aby kupić w Warszawie mieszkanie o powierzchni 60 m kw. po średniej cenie trzeba posiadać aż 44 484 zł oszczędności. Rata kredytu na takie mieszkanie wyniesie natomiast ok. 2 056 zł, przy założeniu okresu spłaty wynoszącego 25 lat.

Wkładu własnego nie muszą posiadać osoby, które skorzystają z programu Mieszkanie Dla Młodych. - Obecnie obejmuje on co prawda tylko nowo wybudowane mieszkania – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors. – Jednak już niedługo dopłatę będzie można uzyskać także na lokale z rynku wtórnego. Oczywiście pod warunkiem, że cena mieszkania nie przekroczy limitu, który w Warszawie wynosi 6 588 zł dla nowych mieszkań i 5 390 zł dla tych z drugiej ręki.

dxaqt2w

Warto mieć dzieci. Dla osób posiadających co najmniej dwójkę, wzrosną kwoty dopłat. Gdy mieszkanie w Warszawie kupi osoba taką liczbą potomstwa, dopłata będzie mogła wynieść maksymalnie 59 894 zł, a gdy dzieci będzie więcej to nawet 116 793 zł.

dxaqt2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxaqt2w